2sin^2(3x-19)=3cos(19-3x)-4

2021. dec. 6. 23:55
 1/3 anonim ***** válasza:

Nyugodtan átírhatod a 3x-19-et valami másik betűre, például t-re:


2*sin^2(t) = 3*cos(t)-4


A sin^2(t) átírható 1-cos^2(t) alakra:


2*(1-cos^2(t)) = 3*cos(t)-4


Ez pedig innen egy másodfokúra visszavezethető egyenlet.

2021. dec. 7. 01:18
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi

Az zavart meg hogy az egyik helyen 19-3x volt, a másikon pedig 3x-19, de utána megtudtam hogy cosinusnál fel lehet cserélni a tagokat és onnan már mehetett a másodfokú megoldokeplet

2021. dec. 8. 21:59
 3/3 anonim ***** válasza:

Igazad van, azt nem vettem észre. De igen, úgy kell, ahogy írtad; a koszinusz páros függvény, tehát cos(-x)=cos(x) mindig igaz, tehát ha a függvény argumentumának az előjelét megváltoztatod, akkor a függvényérték nem változik.


Hasonló van a szinuszra is; az páratlan függvény, vagyis sin(-x) = -sin(x), itt azt érdemes megjegyezni, hogy a függvény argumentumából „kiemelhető” a negatív előjel, illetve szükség szerint bevvihető, pont úgy, mint a -x-1=-(x+1) esetén.

2021. dec. 8. 22:16