Hány watt teljesítményű a forraló, ha az elforralás folyamán 18 g víz párolog el?


Amit tudunk:

Hőszigetelt edényben vizet melegítünk vagy forralunk merülő forralóval. A hőközlési idő 60%-a alatt a kezdetben 19 °C-os víz forrásig melegszik, a további időben a víz egy része elforr.


Az is nagy segítség lenne, ha a képletet, amit használni kell, meg tudná adni valaki. Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget.



2021. dec. 4. 16:38
 1/4 anonim ***** válasza:

A kérdés megválaszolásához túl kevés adat van.


Az egész művelet időtartama: t

Melegítés: 0.6*t

Forralás:0.4*t


Először felmelegítjük a vizet: c*m*dT (fajhő*tömeg*hőmérsékletkülönbség)

Azaz: P*0.6t = 4.2*m*81 = 340.2m


Forralás: Ugye azt tudjuk, hogy:

Forráshő: 2250 kj/kg

Mivel 18 g párolog el, így felírható, hogy P*0.4t = 2250*0.018 = 40.5


2 egyenlet, 3 ismeretlen, így ez ebben a formában nem megoldható szerintem.

2021. dec. 4. 18:30
 2/4 Silber ***** válasza:

Ahogy a feladat szövege írja, két részre kell osztani a folyamatot.

1.: Hideg víz forráspontig melegítése

2.: Forrásponti víz elpárologtatása


1. rész, melegítés:

Itt ún. "folyadékhő" bevitele történik, azaz minden egyes joule energia melegítésre fordítódik. Az ekkor használt képlet:

Q1=m1*c*(T2-T1), ahol

Q1 - a forráspontig melegítéshez bevitt hőenergia mennyisége (J)

m1 - a melegített folyadék tömege (g)

c - a folyadék (esetünkben víz) izobár átlagos fajhője (4,2 J/(g*K))

T2 - a meleg folyadék hőmérséklete (°C)

T1 - a hideg folyadék hőmérséklete (°C)


2. rész, elpárologtatás:

Mivel a víz már forrásponti, minden egyes bevitt joule-nyi energia nem további hőmérsékletemelésre, hanem elpárologtatásra fog fordítódni. Ekkor felírható:

Q2=m2*r


Q2 - az elpárologtatásra fordított hőenergia mennyisége (J)

m2 - az elpárologtatott folyadék tömege (g)

r - a folyadék párolgáshője (2257 J/g)


Innentől teret adok, de véleményem szerint hiányos a feladat.

2021. dec. 4. 18:30
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nem hiányos a feladat, mert meg van adva hozzá a megoldás, ezt elfelejtettem itt leírni. A megoldás 675 W, de sajnos nem sikerül rájönnöm, hogy ezt miből lehet kiszámolni.
2021. dec. 4. 19:07
 4/4 Silber ***** válasza:

Márpedig sajnos hiányos. Ugyanis a fazék vizet melegítheted összesen 1 másodpercig, de 1 évig is. Mindkettőre ki fog jönni egy teljesítményérték. 1 másodperc esetén 101565 W, 1 év esetén 0,00322 W.


A következő állapotig el lehet jutni a számításban:

m1=179,13 g a víz tömege kezdetekben

m2=18 g elpárolgott víz

Q=Q1+Q2=101565 J teljes bevitt hőmennyiség


Innentől P=Q/t, de "t" nem ismert, hogy megkapjuk "P" értékét.

2021. dec. 4. 21:15