Az ABC háromszög síkjának mely pontjára igaz, hogy a csúcsoktól mért távolságainak négyzetösszege minimális??


Ha a haromszogkore irt kör közeppontjat nézem, akkor 3R^2 lesz.


De ennel kevesebb melyik pont lesz??


2021. dec. 4. 00:23
 1/8 anonim ***** válasza:

Geometriai jellegű bizonyítást nem tudok.

Legyen a kérdéses pont P, ez a három csúcstól legyen a;b;c távolságra, tehát az a kérdés, hogy mikor lesz az a^2+b^2+c^2 összeg minimális.

Azt tudjuk, hogy a számtani-mértani közepek összefüggése szerint az átlag mindig legalább akkora, mint a mértani közép, például az 1;3;9 számok átlaga (1+3+9)/3=13/3, a mértani közepük köbgyök(1*3*9)=3, ami kisebb, mint 13/3. Esetünkben az összeget át tudjuk alakítani így:


3*(a^2+b^2+c^2)/3, ennek az értéke a fentiek fényében legalább 3*köbgyök(a^2+b^2+c^2).


A tétel azt is kimondja, hogy a két közép között lehet egyenlőség, viszont csak abban az esetben, hogyha a számok egyenlőek. Például a 3;3;3 számsor számtani közepe és mértani közepe egyaránt 3, vagyis 3=3, és ez csak ebben az egy esetben lehet, vagyis ha a számokat úgy változtatjuk, hogy összegük 9 maradjon (és mindegyik nemnegatív), akkor az átlag 3 marad, a mértani közép pedig mindig 3-nál kisebb lesz.


Tehát a kérdés az, hogy az a;b;c számok lehetnek-e azonosak. Erre megadtad a választ, a válasz az, hogy a háromszög köré írt körének sugarát kell venni, tehát a minimális összeg 3*R^2 lesz.

2021. dec. 4. 00:57
 2/8 anonim ***** válasza:

A súlypontra.

Legyen P tetszőleges pont!

Indíts helyvektorokat a súlypontbol a csúcsokba es P-be!

Írd fel a keresett negyzetosszeget felhasználva,hogy a vektor

2021. dec. 4. 06:28
 3/8 anonim ***** válasza:

skalaris negyzete egyenlő a hosszának negyzetevel.

S

Az is kell, hogy a súlypontbol a csúcsokba mutató vektorok összege nullvektor.

2021. dec. 4. 06:32
 4/8 anonim ***** válasza:
2021. dec. 4. 11:58
 5/8 A kérdező kommentje:

De miből adódik az ötlet hogy a sulypontra végezzem el a számításokat?


Tehát ha neki állok a feladatnak, akkor mi az amibol ez következik hogy a súlypont lehet a megoldás?

2021. dec. 4. 17:44
 6/8 anonim ***** válasza:
Ezért tettem oda az első GeoGebra fájlt. Onnan lehet sejtést szeres
2021. dec. 4. 18:15
 7/8 anonim ***** válasza:
Ezért tettem oda az első GeoGebra fájlt. Onnan lehet sejtést szerezni. Mozgatod a P pontot úgy, hogy csökkenjen a négyzetösszeg.
2021. dec. 4. 18:17
 8/8 anonim ***** válasza:
Az is adhatja az ötletet, hogy a súlypontból indítsd a vektorokat, hogy a súlypontból a csúcsokba mutató vektorok összege nullvektor.
2021. dec. 4. 18:35