Valaki help ezekben a feladatokban?


1,Milyen maradékot adnak a négyzetszámok

a, 3-mal b, 4-gyel c, 8-cal osztva?

2,Van-e olyan négyzetszám, amelyre a számjegyek összege

a, 3; b, 5; c, 18?



2021. nov. 29. 02:16
 1/7 anonim ***** válasza:
Az elsőnél kezdd el felírni a négyzetszámokat meg azok alapjait és osztogasd el őket a felsorolt számokkal. Biztos találsz valami mintázatot.
2021. nov. 29. 02:39
 2/7 anonim ***** válasza:

1. Azt kell tudnod, hogy ha két számot összeszorzol, akkor a szorzat maradéka a tényezők maradékainak szorzatának maradéka. Valószínűleg ez így ebben a formában nem érthető, de nézzünk példákat;


A 17 9-es maradéka 8, a 23 9-es maradéka 5.

A két szám szorzata: 17*23=391, 9-es maradéka 4

A két sám maradékának szorzata: 8*5=40, ennek a 9-es maradéka 4.


Tehát csak azt kell megnéznünk, hogy az x szám milyen maradékot adhat az osztóval;


-Ha x 3-as maradéka 0, akkor x*x maradéka 0*0=0.

-Ha x 3-as maradéka 1, akkor x*x maradéka 1*1=1.

-Ha x 3-as maradéka 2, akkor x*x maradéka 2*2=4, aminek a maradéka 1.


Más lehetőség nincs, tehát a négyzetszámok 3-mal osztva 0 vagy 1 maradékot adnak.


-Ha x 4-es maradéka 0, akkor x*x maradéka 0*0=0.

-Ha x 4-es maradéka 1, akkor x*x maradéka 1*1=1.

-Ha x 4-es maradéka 2, akkor x*x maradéka 2*2=4, aminek maradéka 0.

-Ha x 4-es maradéka 3, akkor x*x maradéka 3*3=9, aminek maradéka 1.


Más lehetőség nincs, tehát a négyzetszámok 4-es maradékai 1 vagy 0.


A 8-assal ugyanígy.


a) Ha a számjegyek összege 3, akkor a szám osztható 3-mal. Ha egy négyzetszám osztható 3-mal, akkor szükségszerűen 9-cel is. De ez a szám nem osztható 9-cel, mivel a 3 nem osztható 9-cel. Tehát négyzetszámban a számjegyek összege nem lehet 3 (legalábbis 10-es számrendszerben).

2021. nov. 29. 02:40
 3/7 anonim ***** válasza:

1^2=1 1%3=1

2^2=4 4%3=1

3^2=9 9%3=0

4^2=16 16%3=1

5^2=25 25%3=1

6^2=36 36%3=0


Szóval, ha az alap osztható 3-mal (k%3=0), akkor a négyzete is, amúgy a maradék 1. Teljes indukcióval lehetne bizonyítani valszeg. A többit is hasonlóan kell

2021. nov. 29. 02:44
 4/7 anonim ***** válasza:

2-es, tetszik a megközelítésed, lehet, hogy akkor már ebből általánosan is lehet valamit:


2-vel osztható az alap: (2k)

2-vel osztva az alap 1 maradékot ad: (2k+1)

3-mal osztva az alap...blabla


És akkor lehet játszani, hogy (2k)^2=...

(2k+1)^2=...

Ezeket kifejtve látod, hogyan alakul a maradék.

2021. nov. 29. 02:47
 5/7 anonim ***** válasza:

#4 igen, az ilyen feladatokat általában így szokták tanítani, de nekem ez a megoldási mód annyira nem tetszik, ráadásul az én megoldásomban egy általánosabb tételt használtunk ki, amivel sokkal kevesebbet kellett írni.

De kinek mi.

2021. nov. 29. 02:55
 6/7 anonim ***** válasza:

b) Azt nagyon szépen betanultuk, hogy ha egy szám osztható 3-mal, akkor a számjegyek összege is osztható 3-mal. Amit ritkábban szoktak mondani, hogy a szám 3-as maradéka megegyezik a számegyjegyek összegének 3-as maradékával. Például a 8734 esetén a 3-as maradék 1, a számjegyek összege 8+7+3+4=22, aminek a 3-as maradéka szintén 1.

Az 1-es feladat tanúsága szerint a négyzetszámok 3-mal osztva 0 vagy 1 maradékot adhatnak, az 5-nek viszont a 3-as maradéka 2, tehát a szám 3-as maradéka is 2 lesz, így pedig nem lehet négyzetszám.

2021. nov. 29. 03:07
 7/7 anonim ***** válasza:
c) Van: 36*36=1296, a számjegyek összege 18.
2021. nov. 29. 03:09