Valaki segítene ezekben a feladatokban?


1.

Mekkora 25°C-os, 0,101 MPa nyomásúkén-dioxid-gáz sűrűsége?


A, 32g/dm3 B, 32g/24,5cm3 C, 64/24,5


D, 64g/24,5dm3 E, 32g/dm3


2.

Mekkora az oxigén hidrogénre vonatkoztatott sűrűsége 25°C-on, standard nyomáson?


A, 32/2/24,5 B, 16g/dm3 C, 16 D, 32


E, 32g/24,5dm3


3.

1,0 g héliumgáz mekkora tömegű, azonos hőmérsékletű és nyomású hidrogéngázzal azonos térfogatú?


A, 2,0 g B, 1,0g C, 0,5g D, 0,25g


E, 0,125g


4.

Az azonos tömegű, nyomású és hőmérsékletű metán- és oxigéngáz térfogataránya:


A, 1 : 1 B, 1 : 2 C, 2 : 1 D, 1 : 4 E, 4 : 1


5.

Azonos tömegű , hőmérsékletű és nyomású oxigén-, metán- és kén-dioxid-gáz térfogataránya:


A, 1 : 1 : 4 B, 4 : 4 : 1 C, 2 : 1 : 4 D, 2 : 4 : 1

E, 1 : 1 : 1



2021. aug. 11. 17:21
 1/3 krwkco ***** válasza:

Általános gáztörvény:

pV=nRT

ahol

p a nyomás Pa-ban

V a térfogat m³-ben

n a gáz kémiai anyagmennyisége mol-ban

R az egyetemes gázállandó (8,314 J/(mol.K))

T az abszolút hőmérséklet K-ben


Egy mol-nyi atom vagy molekula tömege annyi gramm, amennyi a benne levő atomok tömegszámának összege.

2021. aug. 11. 22:10
 2/3 krwkco ***** válasza:

2.

Mekkora az oxigén hidrogénre vonatkoztatott sűrűsége 25°C-on, standard nyomáson?


Általános gáztörvény: pV=nRT

H2 atomtömege =2

O2 atomtömege =32

Ezért azonos hőmérsékleten, azonos nyomáson, azonos térfogatban ugyanannyi mol-nyi, azaz 16-szor nagyobb tömegű oxigén van, mint hidrogén. Az oxigén sűrűsége 16-szor nagyobb lesz.

Az Avogadro törvényt is lehet használni, az pont az azonos mol-nyi mennyiséget mondja ki.

2021. aug. 11. 23:55
 3/3 krwkco ***** válasza:

1.

Mekkora 25°C-os, 0,101 MPa nyomású kén-dioxid-gáz sűrűsége?

pV=nRT


n=pV/RT

R=8,314 J/(mol.K)

T=273,16+25=298,16K

V=1m^3

p=0,101 MPa=101 000 Pa

1Pa*1m^3=1J

kén-dioxid atomtömege=64

n=101000 Pa*1m^3/(8,314 J/(mol.K)*298,16K)=40,74mol=2607g

A sűrűség 2,607kg/m^3

2021. aug. 12. 00:15