Sagemath beadandóban valaki tud segíteni, kérlek?


“Egy 0-1 sorozat (vagy sztring) prefix-normális, ha bármely k-ra az első k eleme között legalább annyi 1-es szerepel, mint bármely másik k egymást követő jegye közt. Pl. az "110110110" ilyen, de a az "11001101" nem (az utolsó 4 helyen 3 db egyes van, de az elején az első 4-ben csak 2). Írjunk függvényt, mely megadja egy sztringről, hogy prefix- normális-e, és megszámolja, hány darab n hosszú prefix-normális sztring létezik, n = 1, 2, ..., 20-ra”


Teljesen el vagyok veszve, hogy kéne egyáltalán ehhez a problémhoz hozzákezdeni, na meg ezt Sage-ben megírni. Bármilyen segítségnek hálás lennék!!



2021. nov. 15. 17:19
 1/1 anonim ***** válasza:

Valami olyasmit kéne, hogy elindulsz k=1-től felfele egyesével. Ha jól gondolom, elég a számhossz feléig elmenni k-val.


Minden k-ra pedig megszámolod, hogy hány egyes van a szám első k helyén. Aztán pedig a (k+1). helytől k méretű ablakokban számolgatod meg, hogy nincs-e annál több egyes. Szóval lényegében két, egymásba ágyazott for ciklus ez a függvény.


Ha bárhol többet találsz, megállíthatod, visszaadod, hogy false. Ha végigértél az összes k-n, akkor true.


A másik feladat szerintem egy másik függvény lesz, ami számolgat. Ez hívogatni fogja az első függvényt. Ez n=2-től megy el n=20-ig. Mert gondolom n=1-re nem értelmezett ez a dolog. Minden n-re legenerálja az összes lehetséges n hosszú bináris számot. Ami lényegében 2-től 2^n -ig tartó összes szám, ezeket egyenként ellenőrzi az első függvénnyel, és összeszámolja hány darabra ad true-t. Szóval lényegében ez a függvény is két, egymásba ágyazott for ciklus.

2021. nov. 15. 17:53