Elmagyarázná valaki ennek a szöveges feladatnak a megoldását?


Egy lovászat két istállójában 80 lovat tartanak. Amikor az egyik istállóból a lovak harmadrészét áthajtották a másikba, akkor a másik istállóban háromszor annyi ló lett, mint ahány az elsőben maradt. Hány ló volt eredetileg az egyik, illetve a másik istállóban?

61



2021. okt. 21. 23:02
 1/5 A kérdező kommentje:
*a 61 nem kell oda
2021. okt. 21. 23:02
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Minek foglalkozol éjjel ilyenekkel?? Nincs az az idióta aki neked nekiáll ezt megcsinálni🤣🤣
2021. okt. 21. 23:18
 3/5 anonim ***** válasza:
58%
Szimpla kétismeretlenes feladat. Egyik istálló lovainak számát vedd X-nek, másikat Y-nak, és írd fel őket egy egyenletbe a megadott paraméterekkel!
2021. okt. 21. 23:20
 4/5 A kérdező kommentje:

2-es, Most lett csak időm megcsinálni

3-as, köszönöm

2021. okt. 21. 23:26
 5/5 anonim ***** válasza:
84%

Én kiszámoltam. Legyen az első istállóban eredetileg levő lovak száma X. Ekkor a másodikban 80-X db ló van. (A kettőben összesen 80 van és X+(80-X)=X+80-X=80).

Ha az egyikből a másikba áttesszük az elsőben levő lovak harmadát, akkor az elsőben X-X/3 db, míg a másikban (80-X)+X/3 db ló van. (Ez gondolom érthető. X az elsőben levő lovak száma, aminek a harmadát elvettük az elsőből és áttettük a másodikba). Ekkor a másodikban 3-szor annyi ló van, mint az elsőben. Tehát ha az elsőben levő lovak számát megszorzom hárommal, akkor megkapom a másodikban levő lovak számát. Tehát az egyenlet:

3*(X-X/3)=(80-X)+X/3 – Felbontjuk a baloldali zárójelet, illetve a jobboldali zárójel elhagyható

3X-X=80-X+X/3 – Összevonjuk a baloldali X-eket

2X=80-X+X/3 – Mindkét oldalhoz hozzáadunk X-et

3X=80+X/3 – Szorzunk 3-mal (így eltüntetve a jobboldali X/3-at)

9X=240+X – Levonunk mindkét oldalból X-et

8X=240 – Osztunk 8-cal

X=30

Az első istállóban 30 ló volt eredetileg, ugyanis az elején ezt jelöltük el X-szel.

A másodikban 80-X=80-30=50 db ló volt eredetileg.

Tehát az egyik istállóban 30, a másikban pedig 50 ló volt eredetileg. Remélem érthető.

2021. okt. 21. 23:40