Acélgolyó átmérője 4,16 cm 0^0 C-on, egy alumíniumlemezben levő kör alakú lyuk átmérője pedig ugyancsak 0^0 C-on 4,15 cm α_Al=2,4∙〖10〗^(-5 0) C^(-1),α_Ac=1,2∙〖10〗^(-5 0) C^(-1). Mekkora az acélgolyó hőmérséklete, amikor átfér a 0^0 C-os alumíniumlemezen levő lyukon?2021. okt. 21. 21:11
1/2 anonim válasza:
Felteszem, hogy a két anyagot egyszerre melegítjük/hűtjük.
Tegyük fel, hogy x °C hőmérsékletváltozás történik, ekkor
-acélgolyó átmérője: 4,16 + x*1,2*10^(-5) cm
-az alumíniumlemez esetén azt kell tudni, hogy a lyuk pont ugyanúgy tágul, mintha nem lenne lyukas. Tehát a lemezen lévő lyuk átmérője: 4,15 + x*2,4*10^(-5) cm.
Abban a pillanatban fér át, amikor a golyó és a lyuk átmérője megegyezik, vagyis
4,16 + x*1,2*10^(-5) = 4,15 + x*2,4*10^(-5), ennek megoldása x=2500/3, ennyi hőmérsékletváltozás kell. 0 + 2500/3 =~834, tehát kb. 834 °C-on fog átférni a golyó a lyukon.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Azt elfelejtettem leírni,hogy a megoldás -200,32.
2021. okt. 22. 17:11