Elektromos csengő építése?
3.7-5voltról üzemelne.
Milyen vastagságú réz huzal szükséges hozzá (elektromágnes)?
Jól gondolom, hogy a „vasmagra” tekertél szigetelőszalagot és így lett a csévetest belső átmérője 9 mm, a tekercs szélessége pedig 20 mm-re sikeredett? Mekkora lesz a csévetest széleinek átmérője?
A csévetest széleinek nem igazán jó a fém, mert rövidrezárt menetet alkot, emiatt megnő a tekercsben a veszteség és csökken az elektromágnes húzóereje. Karton vagy műanyag, lenne jó, az utóbbit gyógyszeres doboz tetejéből könnyen meg lehetne csinálni.
Elnézést erre nem gondoltam, de sajnos a két anya és a fém alátétek is rövidrezárt menetet alkotnak, de azok már kissé távolabb vannak a tekercs széleitől, káros hatásuk már kevésbé érvényesül. Ha esetleg még van rá lehetőséged, jobb lenne, ha ezek is műanyagból lennének, például:
[link] alátét&searchType=suggest
Ennek az alátétnek a külső átmérője 12,5 mm, ha tudsz nagyobb átmérőjűt, kb. 20-25 mm-est szerezni, az teljesen jó lenne a csévetest széleinek.
Ha nagyobb a huzal átmérője, akkor ugyanakkora csévetesten kevesebb (rövidebb) fér el. Ehhez ismerni kell a csévetest belső átmérőjét, szélességét, a csévetest széleinek (oldallapjainak) átmérőjét és a huzal átmérőjét.
"Jól gondolom, hogy a „vasmagra” tekertél szigetelőszalagot és így lett a csévetest belső átmérője 9 mm"
A vasmagra anyákat (4db) hogy ne mozduljon el az alátét, és arra szigszalagot.
Rögzíteni lehet fémmel, azt a gyáriakban is úgy csinálják. A legtöbb esetben a vasmag egyik vége bele van ütve egy „L” alakú vas tartólemezbe. A másik oldalról ráhúzzák a megtekercselt csévetestet és valamilyen módon rászorítják. Találtam egy honlapot, ennek az emberkének nagyon jó képei vannak mindenféle csengőről:
Régi egytekercses csengő belseje:
Tekercs gyári rögzítése:
Érintkező:
Ez egy későbbi, a szocializmus idejéből való csengő:
Ez pedig az előzőnek a berregő változata:
Ez az egyik tekercse:
Itt az egyik tekercs ki van szedve és jól látszik, hogyan lehet rögzíteni:
Ezeknél a vasmag végén volt egy horony, ezt behelyezték a félkör alakú tartó részbe felé került egy kis lemez és azt egy csavarral rögzítették.
Egy képet tudnál feltenni róla, úgy egyértelműbb lenne, hogy néz ki.
(A +3anya a végén csak azért van hogy ne vesszen el.)
A sorszigetelés alkalmazásával kézzel valóban könnyebb tekercselni, mert az alatta levő sor esetleges „hibái” kevésbé zavarják a felette levő sor szép tekercselését.
Ha 0,3 mm-es huzallal tekercselted, akkor az áramsűrűség:
J=I/A=0,42/0,15²π≈6 A/mm²
Szakaszos üzemben szerintem ez megfelelő. Ha biztos akarsz benne lenni, akkor kapcsold rá az 5 V-ra annyi időre, amíg működni fog (gondolom ez 10-30 másodpercnél nem lesz több) és közben kézrátétellel figyeld a tekercs melegedését. Ha nagyon melegszik, akkor szóba jöhet egy sorba kapcsolt ellenállás. A nagyon melegszik alatt azt értem, hogy olyan meleg, hogy kézzel már nem lehet megérinteni. Üzemszerűen kb. 60-70 °C-ra nyugodtan felmelegedhet. Emlékeim szerint a zománcozott huzal 120 °C-ot bír ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!