Elektromos csengő építése?
3.7-5voltról üzemelne.
Milyen vastagságú réz huzal szükséges hozzá (elektromágnes)?
Az a deszkalap jó lesz alapnak. Azon a régi csengőről készült képen jól lehet látni az arányokat. Az az acéllemez igazából lehet vaslemez is, az acél nagyon kemény, azt nehéz lenne kifúrni. A képen nem látszik (csak oldalnézetből lehetne látni), de ez a laposvas a hajlított rész után egészen elvékonyodik. Azon a szakaszon kb. olyan a szélessége, mint a vastagsága. Ennek a végén van a „kalapács”, ami ütögeti a csengőt.
Az a vékony vaslemez, olyan néhány tized mm vastag lehet, ennek kissé rugalmasnak kell lenni, mert ezt mozgatja az elektromágnes. Szélessége nem annyira lényeges, kb. 5-6 mm lehet. A vasmag előtt levő laposvas, annyi vagy kicsit szélesebb, mint a vasmag átmérője, a vastagsága meg kb. 1,5-2 mm körüli lehet. A képen látod, hogy ez a két alkatrész két szegeccsel össze van szegecselve, éppen az elektromágnes előtt. Ezeket szegecselés helyett össze is csavarozhatod. Arra kell ügyelni, hogy a csavarok feje ne az elektromágnes vasmagja előtt legyen és ne akadályozza a laposvas mozgását. A további csengő felé levő hajlított részt házilag reszeléssel lehet elvékonyítani, de, ha nincs elvékonyítva az sem akkora baj. A kalapács különböző kialakítású, gömb alakú, félgömb alakú, vagy csak a saját anyaga van kidomborítva. Ezek helyett, házilag kifúrod a végénél és teszel bele egy csavart, úgy, hogy a feje a csengő felé nézzen, vagy egy félgömb fejű vasszegecs is jó. Az érintkező egyik fele általában a gyáriaknál is egy csavar. A másik a vékony vaslemezen levő érintkező pogácsa. Ehelyett házilag egy vörösréz szegecs lenne a legjobb, de, ha az nincs, a vasszegecs is jó. Alumínium nem jó, mert az hamar elkopik.
A beállításával aztán még el lehet játszani. A laposvas közel legyen a vasmaghoz, de nem szabad, hogy működéskor ahhoz hozzáérjen, mert a meghúzáskor a kalapácsnak kell a csengőhöz ütődnie. A vékony vaslemez és a hozzá rögzített laposvas merőleges legyen a vasmagra. Megfelelő szögben kell meghajlítani a kalapács szárát, hogy a kalapács jó helyen legyen a csengőhöz képest, ha ez sikerül, akkor ehhez már nem kell hozzányúlni. Az érintkező csavarjának állításával érhető el a kedvező csengés. Ezt aztán két anyával rögzíteni kell az adott helyen. A tekercset, az érintkezőt és a vaslemezt tartó elemek kb. 1 mm vastag „L” alakú idomok, ezek lehetnek alumíniumból is, akkor egy kicsit vastagabbra veheted, hogy erősebb legyen.
A képen látható csengőn a vékony vaslemez a rögzítési pontjánál is állítható (kép bal felső része). Későbbi változatoknál, már ez nem volt állítható és az érintkezőcsavart is elhagyták, így az sem volt állítható.
A legszebb hangja a rézcsengőnek van, nekem van egy, amelyiken a csengőt sárgaréz merőkanállal pótolták, ennek van a legszebb hangja. A vas csengőnek is elég jó a hangja, a legtompább hangja az alumíniumnak van.
Azt nem tudom, honnan lehetne szerezni vékony vaslemezt, laposvasat, talán valami barkácsboltban, vaskereskedésben, műhelyben. Ilyen kis darabokat nemigen találsz, lehet, hogy a hulladék anyagok között, abból lehet, hogy ingyen is adnak.
"Azt nem tudom, honnan lehetne szerezni vékony vaslemezt, laposvasat"
Konzervdoboz anyaga. Ha U profilt hajlítunk belőle, akkor szilárd lesz. Ha egy réteg marad, akkor hajlítható és szűk határok között rugalnas.
Ismerős a fém építőjáték régen nekem is volt ilyesmi. A laposvas helyett jó lehet, de úgy állítsd be, hogy a vasmag előtt ne egy furat, „levegő” legyen, hanem a vas része, mert, ha egy furat van a vasmag előtt, akkor gyengül a mágneses vonzás. A vékony acéllemez helyett nem jó, mert túl merev. Nekem most nem jutott eszembe, de amit krwkco ajánlott, a konzervdoboz jó lehet, abból egy csíkot kivágsz, fúrsz rá két lyukat és összecsavarozod az építőjáték lemezével.
Azt is megpróbálhatod, hogy a lemez rögzítésénél nem húzod meg teljesen a csavarokat. Ekkor egy kis játéka lesz a lemeznek. Ebben a helyzetben csavaronként két anyával tudod rögzíteni, ehhez két csavar kell, különben nem áll meg a helyén. Ekkor viszont a meghúzás után nem lesz erő, ami visszatérítse az érintkezőcsavarhoz. Ezt megoldhatod egy kis rugóval, amelyik az érintkezőcsavar felé húzza a lemezt. Egy kicsi, vékony gyenge rúgó lenne jó, ami nyugalmi helyzetben éppen csak összehúzza az érintkezőket. Beleakasztod a rugót a lemez egyik furatába, a rugó másik végét meg egy csavarral rögzíted a deszkához. Azért a rugó nagyjából merőleges legyen a lemezre. Beállításkor majd el lehet „szórakozni”, hogy mennyi játéka legyen a lemeznek. Az építőjátékban lehet, hogy találsz olyan alkatrészeket, amik jó lesznek tartóelemeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!