Elektromos csengő építése?
3.7-5voltról üzemelne.
Milyen vastagságú réz huzal szükséges hozzá (elektromágnes)?
A ferritrúd igazából nem erre való, elvileg működhet, de vannak vele bajok. A ferrit nagyon törékeny, valahogy rögzíteni kell ezt ez esetben nehezebb megoldani. Működéskor a csengő mozgó érintkezőjén levő vasdarab hozzáverődhet a ferrithez, ez sem előnyös neki. Ezt nem tudom biztosan, de úgy emlékszem, hogy a ferritben nem lehet akkora indukciót létrehozni, mint a hagyományos vasmagban. A vasmag és rajta a csévetest a következőképpen egyszerűen megvalósítható:
Veszel egy M6-os vagy M8-as vascsavart, az teljesen jó vasmagnak. Szerintem egy 40-50 mm hosszú, tövig menetes csavar jó lehet. Hozzá két anyát és két alátétet. A csavart az egyik anyával rögzíted a csengő megfelelő szerkezetére. Utána ráhúzod az egyik alátétet, majd a csavarra rátekersz néhány sor papírt, annyit, hogy a csavar menetei, „kisimuljanak”, ne zavarják a tekercselést, mert ez lesz a csévetest alja. A papírt olyan szélességben tekered rá, hogy hogy a másik végére még rá lehessen tenni a másik alátétet és rá lehessen tekerni a másik anyát. Ezután ráhúzod az egyik oldallapot. Majd a megfelelő távolságban a másikat. Utána ráteszed az alátétet és az anyát. Ilyenkor az oldallapokat nem is kell ragasztani, mert belülről majd a huzalok, kívülről az anyák tartják. A tekercs elkészülte után a külső anyát enyhén meghúzhatod. Egyre kell figyelni, hogy az oldallapok külső átmérője nagyobb legyen az alátét átmérőjénél. Igaz így a huzal kezdetét nem lehet alul kivezetni, mert ott van kívülről az alátét. Ez úgy oldható meg, hogy a tekercs kezdetét és végét is a csévetest felső részénél vezeted ki. Az így készített „csévetest” hosszát a csavar hosszának megfelelően választhatod meg. Úgy a legjobb, ha a csévetestet rögzítő anyánál a csavar csak éppen hogy túllóg. Nem kell ragaszkodni a 20 mm-es tekercsszélességhez. Ha ezt a módszert választod és megadod a méreteket, akkor segítek kiszámolni, hogy mennyi menet fér el az adott helyen. Így érthető? Nem ígérem, hogy ma, de lerajzolom, hogy hogyan nézne ki. Honnan tudsz zománcozott huzalt szerezni? Az nem egy túl olcsó mulatság.
Szívesen, remélem valahogy sikerül összehozni. A többi mechanika meg érintkező részt sikerült megcsinálni?
Egyenlőre anyagot keresek hozzá.
„Lágyvasnak egy réz drót is jó lenne?”
Réz biztosan nem jó, mágnesezhető anyag kell, a legkönnyebben vashoz lehet hozzájutni. Csengőnek jó lesz az a kis fémtál. Van itthon három csengőm, 8 V váltakozófeszültségűek, megnéztem őket.
Az egyik egy nagyon régi, még a háború előtti időkből való. Ebben két tekercs van fa csévetesten. A tekercs hossza 20 mm, külső átmérője 19 mm, a vasmagja 6 mm átmérőjű. Egy sorban 53 menetet számoltam. A csévetestek teljesen tele vannak tekercselve. A huzalátmérő kb. 0,35 mm lehet.
A másik a szocialista időkből való, az 1980-as évekből. Ebben is két tekercs van műanyag csévetesten. A tekercs hossza 20 mm, külső átmérője 17 mm, a vasmagja 6 mm átmérőjű. Egy sorban 40 menetet számoltam, de a csévetestek nincsenek teljesen teletekercselve. A huzalátmérő kb. 0,45 mm lehet.
A harmadik egy még későbbi változat. Ebben egy tekercs van, a tekercs hossza 15 mm, külső átmérője 25 mm, a vasmagja 6 mm átmérőjű. Itt az egy sorban levő meneteket nem lehetett megszámolni, mert „vadtekercseléssel” készült, nem menet menet mellé. A huzalátmérő kb. 0,3 mm lehet.
Nagyjából ezek a tekercsméretek vehetők alapul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!