A bankba befektettünk 500 000ft-ot.

Évi 9%-os kamatra.


Viszont az éves infláció 5%-os.


Mennyi pénzünk lesz 6ev múlva?


Szerintem így van:


500 000*(1,09)^6.

Ez infláció nélküli összeg.


Az infláció miatt éves szinten erősödik a befektetett osszegunk, tehát szerintem így van:


500 00*(1,09)^6*(1,05)^6


De ez valamiért a megoldókulcs szerint nem helyes.


Mi a hiba?


2021. okt. 7. 21:23
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem 6-szor kellene számolnod, mert ugye minden évben nő a pénzed, és az kamatozik tovább, de ez csak tipp.
2021. okt. 7. 21:29
 2/4 krwkco ***** válasza:
100%

Az infláció miatt nem nő, hanem csökken a pénzünk reálértéke.

Reaálérték 6 év múlva: 500 000*(1,09)^6/(1,05)^6

2021. okt. 7. 21:50
 3/4 A kérdező kommentje:

Itt a link a megoldásról.


[link]


Itt az évi infláció 6%-os.

Az évi kamat 9%-os.

Tőkénk kezdetben 500 000ft.


Valaki elmagyarázza miért ez a megoldás?

2021. okt. 8. 05:48
 4/4 krwkco ***** válasza:

A megoldó más módon fejtette ki (1,09)^6/(1,06)^6=1,18 kifejezést, mint amit én írtam.

(500 000*(1,09)^6)/(500 000*(1,06)^6)=838 550/709260=1,18

A gondolatmenetnek az a lényege, hogy a bankban levő pénz (1,09)^6-szeresre gyarapodik, de ugyanakkor minden (1,06)^6-szorosan drágul. Ha valami drágább, akkor kevesebbet lehet venni belőle, ezért az (1,06)^6-tal osztani kell. Másképpen mondva a bankban gyarapodó pénz vásárlóértéke (reálértéke) csak 1,18-szoros lett, bár számszerűen 1,68-szor több lett.

2021. okt. 8. 08:33