GreatLear kérdése:

Valaki segít ebben a matekháziban?


1. Egy matematika versenyen két feladatot tűztek ki az elsőt az indulók 70% a másodikat pedig az indulók 60% a oldotta meg mindenki megoldott legalább egy feladatot és kilencen mindkét feladatot megoldották hányan indultak a versenyen?


2. Focicsapatot szervezünk. a jelentkezők közül tizenkilencen védő huszan középpályás, 22-en csatárt játszottak. később az is kiderült hogy tizen védő és középpályás 9-en csatár és védő, 11 en csatár és középpályás, sőt négyen mindhárom poszton is fociztak már. a három kapussal együtt hányan jelentkeztek a focicsapatba?



2021. szept. 22. 18:00
 1/5 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

1. Legyen x az indulók száma.

Ekkor az első feladatot 0,7x tudta megoldani.

Ugyanígy írd fel azt, hogy a másodikat hányan tudták, aztán add össze.

Így most kétszer számoltuk azokat, akik mindkettőt megoldották. Viszont tudjuk, hogy ők 9-en vannak, ezért az eddigi összeadásból, ezt kivonjuk.

Így megkaptuk pont az indulók számát, tehát az egyenlet végére írd oda, hogy "= x".

Aztán már csak meg kell oldanod x-re az egyenletet.

2021. szept. 22. 18:05
 2/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

2. Ehhez érdemes felrajzolnod egy Venn-diagramot.

[link]

Innen az 1-est.


Nevezd el az egyik halmazt V-nek (védők), a másodikat K-nak, a harmadikat CS-nek!

Középre beírhatsz egy 4-es számot, mert ennyien játszottak mindhárom poszton.

Utána gondolod át, hogy ha 10-en V és K-t játszottak, akkor ebbe beletartozik az a 4 is, aki mindhárom poszton játszott. Szóval a V és K halmaz metszetébe 10-4-et kell írnod.

Ugyanígy próbáld beírni a számokat az üres helyekre.

Aztán a végén összeadod az összes beírt számot.

2021. szept. 22. 18:10
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
1-esre másik megoldás; ha az elsőt a 70% oldotta meg, akkor a 30% nem, ha pedig a másodikat 60% oldotta meg, akkor a 40% nem. Mivel mindenki megoldott legalább egy feladatot, ezért a "nem megoldók" két halmazának ninncs közös eleme. Emiatt azt mondhatjuk, hogy 30%+40%=70% nem oldott meg pontosan 1 feladatot, így a maradék 300% megoldotta mindkét feladtot. Mivel ők 9-en vannak, így a versenyzők 30%-a a 9, így a 100%-a a 30, tehát 30-an indultak a versenyen.
2021. szept. 22. 19:02
 4/5 krwkco ***** válasza:
100%

Egyszerű megoldás:

1. A megoldott feladatok száma: az indulók számának 130%-a. Mindenki megoldott 1-et és 30% még egyet. 9 fő az 30%, 3 fő = 10 %, 30 induló volt.

2021. szept. 22. 22:29
 5/5 krwkco ***** válasza:

A második feladat:

Focicsapatot szervezünk.

a. a jelentkezők közül 19-en védőt, 20-an középpályást, 22-en csatárt játszottak.

b. később az is kiderült hogy 10-en védő és középpályás, 9-en csatár és védő, 11-en csatár és középpályás poszton is fociztak már.

c. sőt 4-en mindhárom poszton is fociztak.

d. a 3 kapussal együtt hányan jelentkeztek a focicsapatba?


Ha a b. feltételt úgy szigorítjuk, hogy pontosan ebben a két pozícióban játszottak és nem 3-ban, akkor mindenhonnan el kell vennünk 4 játékost:

b+. 6-an csak védőt és középpályást, 5-en csak csatárt és védőt, 7-en csak csatárt és középpályást játszottak

Szigorítsuk az a. feltételt is és vegyük el, akik 2 és 3 szerepben is voltak:

a+. a jelentkezők közül 19-6-5-4=4-en csak védőt, 20-6-7-4=3-an csak középpályást, 22-5-7-4=6-an csak csatárt játszottak.

A játékosok összesen 4+3+6+6+5+7+4+3=38-an voltak.

2021. szept. 22. 22:56