Ha egy négyszög szemközti szogei egyenlők, akkor paralelogramma.


Én így gondoltam.


Mivel a szemközti szogei egyenlők, ezért a szemközti szogei váltó szögek.


Így a megfelelő oldalai párhuzamosak.



De ez így nem jó valamiért.


Valaki segítene?


2021. szept. 20. 20:40
 1/5 anonim ***** válasza:
Hogy definiáltátok a paralelogrammát?
2021. szept. 20. 20:43
 2/5 A kérdező kommentje:
A paralelogramma olyan négyszög melynek szemközti oldalai párhuzamosak.
2021. szept. 20. 20:48
 3/5 anonim ***** válasza:

Attól, hogy két szög egyenlő, akkor még nem feltétlenül váltószögek.


Az kell, hogy ebből következik, hogy egy oldalra illeszkedő szögek összege egyenesszög, azaz egyállású szögek, ebből következik a párhuzamosság.

2021. szept. 20. 20:53
 4/5 anonim ***** válasza:

Akkor lehetnének csak váltószögek, hogyha párhuzamosak lennének az oldalak. Lehet olyan négyszöget mondani, amelynek két szemközti szöge egyenlő, mégsem paralelogramma, ez pedig a deltoid. De a "szabálytalan" négyszögek között is van olyan, amelyben két szemközti szög ugyanakkora.


Legyen a két szemközti szög x és y, ekkor összegük x+y+x+y=2x+2y. Mivel a belső szögek összege négyszög esetén mindig 360°, emiatt 2x+2y=360°, vagyis x+y=180°, tehát az egyik szög a másik szögnek mellékszöge. Emiatt az egyik külső szög megegyezik a másik belső szöggel, és mivel azok egyik szögszára egybeesik, ezért egyállású szögek, így a másik száraik párhuzamosak. Ez az összes belső-külső szögpárra igaz, tehát valóban párhuzamosak a szemközti oldalpárok, vagyis paralelogrammáról beszélünk.


Persze a paralelogramma lehet rmbusz, téglalap vagy négyzet is, de a feladat szempontjából ez lényegtelen.

2021. szept. 20. 21:04
 5/5 anonim ***** válasza:

"Mivel a szemközti szogei egyenlők, ezért a szemközti szogei váltó szögek."


Azért nem jó a bizonyításod, mert ez nagyon nem igaz.

A deltoid két szemközti szöge egyenlő mégse váltószögek.


Az a jó, amit a #4-es ír, hogy ha két-két szemközti szöge egyenlő abból következik, hogy két szomszédos szöge mindig 180 fok. És abból kijön a párhuzamosság, ami a paralelogramma definíciója.

2021. szept. 22. 15:05