Bizonyitsuk be hogy az alábbi egyenletnek mindig van pozitív megoldása, ha p>2 egész szám.


X^2-y^2=p^2


Azt tudjuk hogy bármely szám negyzete >=0


Tehát mindkét oldal >=0


De ha p=3 akkor a jobb oldal =9

A bal oldalon levő x és y lehet negatív szám, hiszen negyzetre emelve pozitív lesz. És ez azt is megmondja hogy pozitív is lehet a megoldás.


De hogy milyen válasz tartozik ide, azt nem tudom hogyan kellene megadni.


2021. jan. 13. 20:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Mivel p prímszám, ezért könnyebb számolni; a bal oldalt írjuk át szorzatalakba:


(x+y)*(x-y) = p^2


A bal oldalon két szám szorzata van. A p^2 csak kétféleképpen írható át két szám szorzataként; 1*p^2 vagy p*p, viszont nyilván x+y>x-y, tehát csak ez az egy lehetőség lehet:


x+y = p^2

x-y = 1, ha összeadjuk a két egyenletet, akkor


2x = p^2+1, tehát x = (p^2+1)/2. A két egyenlet ki is vonható, így:


2y = p^2-1, tehát y = (p^2-1)/2.


Tehát az egyenlet megoldása:


((p^2+1)/2)^2 + ((p^2-1)/2)^2 = p^2, kibontással lehet ellenőrizni.


Még azt kell belátni, hogy a (p^2+1)/2 és a (p^2-1)/2 egészek; mivel a prímek a p=2-t leszámítva páratlanok, ezért a páratlan prímekre láthatóan ezek egészek lesznek, p=2 esetén viszont nem, tehát emiatt van a feladat elején az, hogy p>2-re kell belátni.

2021. jan. 13. 22:26
 2/4 A kérdező kommentje:

P miert prímszám?

Az nincs megadva.

2021. jan. 14. 01:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Vagy rosszul másoltad le a feladatot, vagy az rosszul másolta le, aki feladta.

Egyrész ahol p van, ott 99%-ban p értéke prím. Másrészt ez egy eléggé ismert állítás, legalábbis ha p prím.

Harmadrészt például p=4-re nem igaz, tehát maga az állítás nem igaz;


[link]


Egész megoldás: x=+2, y=0, a 0 pedig nem pozitív.

2021. jan. 14. 02:09
 4/4 anonim ***** válasza:
Huhh
2021. jan. 15. 21:35