Milyen képlettel lehet kiszámolni?

Mennyi 0 fokos vizet kell adni 10 liter 20 fokos vízhez, hogy az 18 fokos legyen?

2021. szept. 18. 19:38
 1/10 anonim ***** válasza:

m1 * t1 + m2 * t2 = (m1+m2) * T3 (ez az alapképlet)

behelyettesítés után:

x * 273 + 10 * 293 = (10+x)*291

273x+2930 = 2910+291x

2930 = 18x+2910

20 = 18x

x = 1,1 liter


A hőmérsékleteket kelvinben vannak megadva a 0°C miatt.

2021. szept. 18. 22:46
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Adatok:

T=0℃

T1=20℃

T2=18℃

m1=?

m2=10

A két víz hőváltozása megegyezik, de mivel az első felveszi a hőt, a második meg leadja, előjelük ellentétes: ∆E1+∆E2=0


Ugye a ∆E=m(∆T)c (c=fajhő, kb 4,2 az értéke)


A hiányzó adat a ∆T, melyet T(végső)-T(kezdeti) képletből kapunk meg:

∆T1=18-0=18

∆T2=18-20=-2


Most már behelyettesíthetünk:


∆E1+∆E2=0


m1(∆T1)c+m2(∆T2)c=0


m1x18x4,2+10x(-2)x4,2=0


Ez egy elsőfokú egyenlet, ahol az m1 az ismeretlen:


72m1-80=0 /+80


72m1=80 /72


m1=10/9 liter


Remélem érthető volt, és nem néztem be semmit. :)

2021. szept. 18. 22:58
 3/10 anonim ***** válasza:
#1 vagyok. Azert legyen preciz a dolog. A kepletben az osszes homerseklet T vel jelolendo. T1 T2, es T3. Az x az m1. Bar az szerintem egyertelmu.
2021. szept. 19. 07:38
 4/10 A kérdező kommentje:

#3!

Megértettem, már csak az a kérdés, hogy lehet ebből excell függvényt csinálni. Mert, ha nem egyenlet lenne, akkor egyszerű lenne, de így meg vagyok akadva.

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programok__..

2021. szept. 19. 08:18
 5/10 anonim ***** válasza:

Rendezd at az egyenletet ugy hogy az egyik oldalon az m1 legyen masik oldalon minden mas. Es kesz. m1 az eredmeny cella. Aztan a keplet meg a masik oldalra rendezett minden mas.

m1 = (((m1+m2) *T3) - (m2*t2)) / T1)

2021. szept. 19. 08:46
 6/10 A kérdező kommentje:
De az m1 az ismeretlen. Az nem szerepelhet az egyenlőségjel jobb oldalán. Azzal nem tud számolni az excel.
2021. szept. 19. 09:02
 7/10 anonim ***** válasza:

bocsi, igazad van. itt most nincs lehetőségem papíron egyenletet rendezgetni, ellenőrizd már vissza és rendezd át magad az egyenletet. Elvileg most már jónak kellene lenni.

m1 = (m2*T3 - m2*T2)/(T1-T3)

2021. szept. 19. 10:19
 8/10 anonim ***** válasza:
egyébként tök jó a #2 válaszoló hőtan alapú megoldása is. Azt még talán egyszerűbb is excelesíteni. Eredmény ugyan az mint nálam. 10/9 = 1,1
2021. szept. 19. 10:44
 9/10 A kérdező kommentje:

közben kaptam excel fórumon más fajta megoldást.


ezek az alapadatok:

Víz mennyiseg A1=10

Víz hőfok A2=8

Cél hőfok A3=6

Hűtővíz mennyiség A4=?

Hűtővíz hőfok A5=2


ez a fügvény

A4=A1*(A3-A2)/(A5-A3)


köszi, hogy időt szakítottál rám!

2021. szept. 19. 11:13
 10/10 anonim ***** válasza:
szívesen. Egyébként tök ugyan azt a megoldást kaptad ott mint amit írtam én is a #8 hozzászólásban.
2021. szept. 19. 11:28