Miért ez a megoldása a feladatnak? Hogyan kell megoldani helyesen? (Matematika)


Amerikában a hőmérsékletet Fahrenheit-fokban (°F) mérik. Ez egy egyenletes skála, amelyben a víz fagyáspontja 32°F, forráspontja 212°F. Valaki megad egy hőmérsékletet °F-ban, amit mi egész Fahrenheit-fokra kerekítünk, átváltunk Celsius-fokra, és utána ismét egész fokra kerekítjük. Az alábbiak közül hány Celsius-fok lehet a kapott értéknek az eredeti hőmérséklettől való eltérése?


(A) 1/2

(B) 2/3

(C) 13/18

(D) 7/9

(E) 5/6



A helyes válasz az (A), a (B) és a (C).

Miért?



2021. júl. 2. 15:52
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ez egy egyenletes skála, amelyben a víz fagyáspontja 32°F, forráspontja 212°F.


Tudni illik, hogy a víz 0 °C-on fagy meg, és 100 °C-on forr. A fentiekből megtudhatjuk, hogy 100 °C különbség 180 °F különbségnek felel meg, azaz 1 °F = 100/180 = 5/9 °C


> Valaki megad egy hőmérsékletet °F-ban, amit mi egész Fahrenheit-fokra kerekítünk


A kerekítés maximálisan 0,5 °F eltérést tud okozni, ami 5/18 °C-nak felel meg.


> átváltunk Celsius-fokra, és utána ismét egész fokra kerekítjük


Ez szélsőséges esetben ugyanolyan irányú, 0,5 °C eltérést tud okozni.


A két maximális eltérést adjuk össze:

5/18 + 1/2 = 13/18


Ennél nagyobb eltérés nem, de kisebb eltérés lehetséges. Mivel az 1/2 és a 2/3 kisebb 13/18-nál, a 7/9 és az 5/6 meg nagyobb, így az előbbi kettő eltérés lehetséges, az utóbbi kettő nem.

2021. júl. 2. 23:43
 2/4 A kérdező kommentje:
A logikát értem, de 5/18 + 1/2 = 5/18 + 9/18 = 14/18 = 7/9 és nem 13/18
2021. júl. 3. 11:44
 3/4 anonim ***** válasza:
Ugye először Fahrenheitet kerekítünk egészre, majd az átváltás után Celsiust. Ez összesen 5/18 + 1/2 = 14/18 Celsiusfok lenne, mint a kerekítési hibák összesített elvi határa. Ezt a határt viszont nem fogjuk elérni, mégpedig azért, mert ami egész Fahrenheit, az nem lesz x,5 Celsius soha (az 5/9 egész számmal szorozva soha nem lesz x,5). Ezen a ponton kiesnek a D és E opciók. Ha a kiindulási érték 1/2 Fahrenheit, akkor viszont elérhető egy 5/18 + 8/18 = 13/18 értékű hiba. Ennél kevesebb is természetesen lehetséges.
2021. júl. 4. 17:32
 4/4 anonim ***** válasza:
*Bocsánat, a kiindulási érték természetesen 32.5 Fahrenheit a kiindulási érték!
2021. júl. 4. 17:48