Matek feladat, hogy kellene nekiállnom?


1, Egy téglatest különböző oldallapjainak területe 15cm2 ,33cm2, és 67 cm2. Mekkora a térfogata??

2, Ha egy téglatest egyik élét 6cm-el, a másikat 4cm-el meghosszabbítjuk,olyan kockát kapunk, amelynek térfogata 2059,2cm3el nagyobb az eredeti téglatest térfogatánál.Mekkora a kocka éle

3, Egy téglatest térfogata 7500 cm3, egyik csúcsában összefutó élek aránya 3:4:5. Mekkora a felszíne ?


Ha már akár az egyikben tudnátok segíteni,az sokat jelentene. Ja és 1 kérés, légyszi ne a megoldást írjátok le,hanem,hogy mi az elv,hogy kell nekiállnom,mi a módja, mert nem lemásolni akarom,hanem megérteni ! Köszönöm előre is!


2010. aug. 26. 06:52
 1/7 anonim ***** válasza:
35%
Képletbe ha tudsz akkor helyettesítsd be. Legalább is én így kezdeném.
2010. aug. 26. 07:18
 2/7 anonim ***** válasza:
66%

Megadom, hogy hogyan lehet elindulni, ha így megfelel. :)


1. Rajzolj fel egy téglatestet. A megfelelő területű oldalapokra írd fel a területeket. A téglatest éleit jelöld a, b és c betűkkel.

Ebből aztán kiderül, hogy az egyes oldallapok területe a*b, a*c és b*c. Három egyenlet, három ismeretlen. Remélem, nem okoz gondot. :)


2. Mekkora a kocka éle? - nem tudjuk, jelöljük x-szel. A térfogata x3 (x köb). Nézzük a téglatestet: az egyik éle x, másik x-6 cm (mert 6 cm-vel kell meghosszabbítani, azaz annyit hozzáadni, hogy x-et kapjunk), a harmadik éle pedig x-4 cm. Ha a hármat összeszorozzuk, megkapjuk a téglatest térfogatát. Innem most már menni fog?


3. A téglatest térfogata: V=a*b*c, ha a, b és c az élei. Az 3:4:5 arány azt jelentni, hogy a=3x, b=4x, c=5x. Innen tovább lehet gondolni.


-falcon-

2010. aug. 26. 07:19
 3/7 A kérdező kommentje:
igen, a harmadikra idő közben rájöttem, de a második meg az első az nagy segítség, köszönöm szépen :)
2010. aug. 26. 07:25
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Az elsőben a térfogatot kérdezik, Te pedig a felszínt akarod vele kiszámíttatni. Egyébként nem teljesen világos, hogy lehet valaki ennyire lusta. Az eszem megáll, három számot kéne összeszoroznod, nem igaz, hogy ez nem megy.
2010. aug. 26. 10:35
 5/7 A kérdező kommentje:
szerintem direkt odaírtam, hogy nem a megoldás érdekel, hanem a mód, mivel nem tudom,hogy kell megcsinálni :) ha lusta lennék, azt kértem volna ,hogy írjátok ide a megoldást, és szépen kimásolom. Egyébként is, ez az oldal szerintem arról szól,hogy kérdez valaki, a többiek meg segítenek. Nem papolást meg hegyibeszédet kértem, hanem segítséget. Úgy hogy vegyél vissza :) köszönöm.
2010. aug. 26. 11:11
 6/7 anonim ***** válasza:
69%

Matek feladat, hogy kellene nekiállnom?

1, Egy téglatest különböző oldallapjainak területe 15cm2 ,33cm2, és 67 cm2. Mekkora a térfogata??


Szerintem egy háromismeretlenes egyenletrendszert kell felírnod, amiben két oldalél szorzata az egyik oldallap területe.


3, Egy téglatest térfogata 7500 cm3, egyik csúcsában összefutó élek aránya 3:4:5. Mekkora a felszíne


Itt a három szám egy arányt fejez ki, tehát fel kell írni ez alapján az oldalakat. Ha tudod, hogy egy oldal háromszor akkora, másik négyszer, másik ötször, akkor ezt úgy írod fel, hogy 3x, 4x, 5x. Összeszorzod a három x-et, akkor x a harmadikont kapsz, ebből szerintem harmadik gyököt kell vonni, meg a 7500-ból is. Így akkor megkapod x értékét.


2. feladat megoldása nem jut eszembe, de emlékszek, hogy én is megcsináltam már régebben.


19/f

2010. aug. 26. 11:22
 7/7 anonim ***** válasza:
55%

csak az elsőt, mert sietnem kell.


Az egy csúcsban összefutó három él: a, b és c.

Namost a három oldallap területei a*b=15, a*c=33 és b*c=67


A térfogat a*b*c


A fentiek alapján felírható, hogy:


(a*b)*(a*c)*(b*c)=15*33*67


öszevonás után:


a^2*b^2*c^2=33165


tehát


(a*b*c)^2=33165


mindkét oldalból gyököt vonva jön, hogy


a*b*c=négyzetgyök(33165) ez kerekítve 182,1


Ez így kicsit trükkösebb, de szerinte kicsit elegánsabb, mint külön külön kiszámolni az éleket.


üdv: m

2010. aug. 26. 15:28