Két ellenállást 30 ohm, és 60 ohm, sorosan kapcsolunk. A telep feszültsége 12V. Mekkora az eredő áramerősség, és mennyi az ellenállásokon eső feszültség?

Ha lehet számítást is kérek. Elöre is köszönöm.

2021. jún. 12. 17:30
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem aki annyit nem jegyzett meg a feladat kiadása előtti napokban, hogy a soros kört olyan eredővel lehet helyettesíteni, amelyik a részek összege, az nyaljon kaktuszt.
2021. jún. 12. 18:12
 2/3 anonim ***** válasza:
62%

Amire szükséged van, az az Ohm-törvény: U=I*R


Rajzold fel a kapcsolást! Az áram a telep két kapcsa között folyik, tehát azonos áram folyik át a két ellenálláson. A telep két kapcsa között 12V feszültség esik, tehát a két ellenálláson eső két feszültség összege 12V (U1+U2=12). Mivel az áram azonos, ki tudod számítani, hogy az egyes ellenállásokon mekkora feszültség esik (U1=I*R1, U2=I*R2, az előzővel együtt ez két egyenlet két ismeretlenre), illetve ezt követően ki tudod számítani az áramot is az Ohm-törvény segítségével.


Az áramot egyszerűen kiszámíthatod úgy is, ha megnézed a tankönyvben, mi két sorosan kapcsolt ellenállás eredője (szerintem már vettétek).


Számítást ne várj, de ha leírod, hol akadtál el, segítünk!

2021. jún. 12. 18:38
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönőm a 2 nak aki irta
2021. jún. 12. 18:53