Két urnában piros és fehér golyók vannak. Az elsőben 5 piros és 7 fehér, a másodikban 1 piros és

9 fehér. Dobunk egy szabályos 6 oldalú dobókockával, ha 1-est dobunk, akkor az első, különben a

második urnából húzunk egy golyót véletlenszerűen. Ha tudjuk, hogy piros golyót húztunk, akkor

minek nagyobb a valószínűsége: annak, hogy az első, vagy annak, hogy a második urnából húztunk?



2021. máj. 4. 09:13
 1/1 anonim ***** válasza:

Az 1-es urna választásának valószínűsége 1/6, a 2-esnek 5/6.

1-es urnában a piros valószínűsége 5/12, 2-esben 1/10.

Az 1-es urna ÉS piros golyó valószínűsége 1/6*5/12=5/72.

2-es urna És piros golyó: 5/6*1/10=5/60.

Ebből már látszik, hogy melyik nagyobb, de ha a pontos érték is kell:

1-es HA piros: (5/72)/(5/60+5/72)

2-es HA piros: (5/50)/(5/60+5/72)

2021. máj. 4. 11:50