1. Egy adott tömegű gáz térfogata 50 °C-on 400 cm3. Mennyi a térfogata 100 °C-on és változatlan nyomáson? 2. Egy 0 °C-on 100 cm3 gáz térfogata hány fokon lesz 150 cm3, ha a nyomás állandó?

Köszönöm ha tudtok segíteni a megoldásban!

2021. ápr. 22. 08:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Izobár állapotváltozás, Gay-Lussac megfelelő törvényét kell használnod.

Annyi extra van még a feladatban, hogy a Celsius-fokban megadott hőmérsékletet át kell váltanod Kelvinbe. Ezután behelyettesítesz, és egy sima egyenletrendezéssel meg is kapod az eredményt.

2021. ápr. 22. 09:01
 2/5 anonim ***** válasza:
Az egyesített gáztörvényt megkeresed a könyvben. Addig nem állsz fel, míg meg nem találod. Nos, abba helyettesíted be a megadott adatokat.
2021. ápr. 22. 09:01
 3/5 anonim ***** válasza:

Az egyesített gáztörvénnyel csak az a pici probléma van, hogy az egyenlet felírása után 2 ismeretlen lesz benne. Persze egy egyszerű osztással kiesik a nyomást jelölő p, de aki igen gyatra matekból, az nem fogja látni ezt.

Ezért egyszerűbb Gay-Lussac törvényével számolni.

Ettől eltekintve a 2-es válasz is jó, de azt majd akkor fogjátok használni, hogyha mindegyik változik.

2021. ápr. 22. 09:09
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi, nincs fizika könyvünk, helyettesítő tanár van aki csak kiadja a feladatokat illetve számon kér.

Esetleg tud valaki segiteni képletben?

2021. ápr. 22. 09:09
 5/5 anonim ***** válasza:

V1/T1 = V2/T2


A V alapvetően a térfogat mindig, a T pedig a hőmérséklet. A V1 és T1 a kezdeti értékek, a V2 és a T2 a keletkezett értékek (állandó nyomás mellett, amit ír is a feladat).

A Kelvinbe átváltás pedig úgy megy, hogy a Celsius-fokban megadott értékhez hozzá kell adni 273-at (ennél pontosabban nem kell tudnod, de utánanézhetsz, hogy mennyi a váltószám „pontosan”), például 50 °C = 50+273 K = 323 K, és ezt írod az első feladatban T1 helyére.

2021. ápr. 22. 09:33