Máté0661 kérdése:

Valaki leírná a válaszokat? Kémia dolgozatho kell. Ezen múlik az évvévi jegyem.


1. 57,0 g konyhasó hány g 1,30 m/m%-os oldatban van, és hány g vizet tartalmaz?



2. A telített ezüst-nitrát oldat 80 ºC-on 87,0 m/m%. Add meg az oldhatóságot a másik formában is ezen a hőmérsékleten (azaz határozd meg, hogy 100 g víz hány g ezüst-nitrátot old 80 ºC-on)!



3. 20,0 g ammóniából (NH3) és 98,0 g vízből készült oldat

a) hány m/m%-os?

b) hány n/n%-os?



4. 1200 cm3, 1,5 mol/dm3-es 10,5 m/m%-os salétromsav (HNO3) oldatnak mekkora a sűrűsége?



5. Hány m/m%-os oldatot kapunk, ha összeöntünk 390,0 g 35,0 m/m%-os és 470 g 22,0 m/m%-os cukoroldatot?



6. 150 g, 30,0 m/m%-os kénsavoldat előállításához hány g 98,0 m/m%-os, és hány g 27,0 m/m%-os kénsavoldatot keverjünk össze?



7. 520 g 23,0 m/m%-os NaNO3 oldatot állni hagytunk. Hány g víz párolgott el az oldatból, ha az oldat 37.0 m/m%-os lett?



8. Egy 100 ºC-on telített KNO3 oldatot lehűtöttünk 20 ºC-ra. Eközben 23,5 g KNO3 kristályosodott ki a főzőpohár aljára. Mekkora tömegű KNO3 oldatot hűtöttünk le, ha a telített KNO3 oldat 20 ºC-on 24,0 m/m%-os, 100 ºC-on pedig 71,1 m/m%-os?



2021. ápr. 20. 12:28
 1/2 Arp Du ***** válasza:
Készülsz a dolgozatra? lépésről lépésre a válaszokat? Ha év közben is tanultál nem lesz gond?
2021. ápr. 23. 20:17
 2/2 Arp Du ***** válasza:

1. tömegszázalék egyenlete:

m/m%= (m(oldott anyag) /m(oldat)) *100

m(oldat)= m(oldott anyag +m(víz)


m/m%= (m(konyhasó) /m(oldat)) *100

1,30= 57,0 g /m(oldat) *100

mindkét oldalt *m(oldat) /1,30

m(oldat)= 57,0 *100 /1,30= 4385 g

4385 g oldat


m(víz)= 4385 g -m(konyhasó)= 4385-57= 4328 g víz


2.tömeg% egyenlete:

87,0 m/m%= m(ezüst-n.) /m(oldat) *100

m(oldat)= m(víz) +m(ezüst-n.)

ha 100 g víz van:

87,0 m/m%= m(ezüst-n.) /(100g +m(ezüst-n.)) *100

m(ezüst-n.)= ? ki kell hozni a nevezőből ezért

mindkét oldalt *(100g +m(ezüst-n.)

87,0 *(100g +m(ezüst-n.)= m(ezüst-n.) *100

8700 g +87*m(ezüst-n.)= 100*m(ezüst-n.)

mindkét oldalt -87*m(ezüst-n.)

8700 g= 13*m(ezüst-n.)

m(ezüst-n.)= 8700g /13= 669 g

669 g ezüst nitrátot old.


3. tömegszázalék egyenlete

m/m%= m(NH3) /(m(NH3)+m(H2O)) *100

m/m%= 20g /(20g +98g) *100= 20 /118 *100= 16,9 m/m%


M(NH3)= 17 g/mol

M(H2O)= 18 g/mol

M=m/n -> n=m/M

n/n%= n(NH3) /(n(NH3)+n(H2O)) *100=

20g/17 /(20g/17 +98g/18) *100=

1,176 mol /(1,176 mol +5,444 mol) *100=

1,176 /6,62 *100= 17,76 n/n%


4.

1200 cm3= 1,2 dm3

c=n/V -> n=c*V

n= 1,5 mol/dm3 *1,2 dm3= 1,8 mol kénsav

ennek tömege

M=m/n -> m=n*M

m= 1,8 mol *98 g/mol= 176,4 g kénsav


tömegszázalék egyenlete

10,5 m/m%= m(kénsav) /m(oldat) *100=

10,5= 176,4g /m(oldat) *100

mindkét oldalt *m(oldat) /10,5

m(oldat)= 176,4g *100 /10,5= 1680 g


sűrűség= m/V= 1680 g /1,2 dm3= 1400 g/dm3

2021. ápr. 24. 19:40