Hogyan számoljam ki a diferencia értékét, ha csak a 37. elem és 45. elem értékét tudom?

Tehát a37=457, a45=513, d=?, a1=?, S100=?.

2021. ápr. 14. 11:13
 1/8 anonim ***** válasza:
63%
Hányat kell lépned, hogy elérj a 37.-től a 45.-ig? Na, annyival kell elosztanod a 45. és a 37. elem különbségét, hogy megkapd a d értékét.
2021. ápr. 14. 11:17
 2/8 anonim ***** válasza:
63%
Több lehetőség is van; a legegyszerűbb, hogyha képzeletben „levágod” a sorozat első 36 tagját, akkor az eredetilet 37. tag lesz az első, a 45. pedig a 45-36=9-edik. Így már csak az a kérdés, hogy egy első és egy kilencedik taggal rendelkező számtani sorozatnak mi a differenciája, arra meg van képlet.
2021. ápr. 14. 11:18
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. ápr. 14. 11:23
 4/8 Tom Benko ***** válasza:
a_n-a_m=(n-m)d
2021. ápr. 18. 14:43
 5/8 A kérdező kommentje:
Hogyan kell egy mértani sorozat első 5 elemének összegét kiszámolni?
2021. ápr. 21. 12:28
 6/8 anonim ***** válasza:
Először megnézed a tankönyvedben a képletét, majd behelyettesítesz abba a képletbe.
2021. ápr. 21. 12:39
 7/8 anonim ***** válasza:

Az első 5 elemet lehetőleg úgy, hogy kiszámolod az első 5 elemet, és összeadod.

Ha ilyen nagyon rusnya gyökös számok vannak a mértani sorozatban, akkor érdemesebb az összegképletet használni.

2021. ápr. 21. 13:35
 8/8 krwkco ***** válasza:

"Hogyan kell egy mértani sorozat első 5 elemének összegét kiszámolni?"

Én már régen tanultam ilyesmit, azért az ismeretlenek elnevezése nem a szokásos.

a+ax+ax^2+ax^3+ax^4=a(1+x+x^2+x^3+x^4)*(x-1)/(x-1)=

=a(x-1+x^2-x+x^3-x^2+x^4-x^3+x^5-x^4)/(x-1)=a(x^5-1)/(x-1)

Először szorzunk és osztunk (x-1)-el. Utána elvégezzük a szorzást és rendezzük a tagokat. Az eredmény:a(x^5-1)/(x-1).

Ebben a számolásban x nem lehet 1, de ez nem probléma, mert akkor az összeg 5a.

2021. ápr. 21. 19:04