Tehát a37=457, a45=513, d=?, a1=?, S100=?.2021. ápr. 14. 11:13
1/8 anonim válasza:
Hányat kell lépned, hogy elérj a 37.-től a 45.-ig? Na, annyival kell elosztanod a 45. és a 37. elem különbségét, hogy megkapd a d értékét.
2/8 anonim válasza:
Több lehetőség is van; a legegyszerűbb, hogyha képzeletben „levágod” a sorozat első 36 tagját, akkor az eredetilet 37. tag lesz az első, a 45. pedig a 45-36=9-edik. Így már csak az a kérdés, hogy egy első és egy kilencedik taggal rendelkező számtani sorozatnak mi a differenciája, arra meg van képlet.
3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. ápr. 14. 11:23
5/8 A kérdező kommentje:
Hogyan kell egy mértani sorozat első 5 elemének összegét kiszámolni?
2021. ápr. 21. 12:28
6/8 anonim válasza:
Először megnézed a tankönyvedben a képletét, majd behelyettesítesz abba a képletbe.
7/8 anonim válasza:
Az első 5 elemet lehetőleg úgy, hogy kiszámolod az első 5 elemet, és összeadod.
Ha ilyen nagyon rusnya gyökös számok vannak a mértani sorozatban, akkor érdemesebb az összegképletet használni.
8/8 krwkco válasza:
"Hogyan kell egy mértani sorozat első 5 elemének összegét kiszámolni?"
Én már régen tanultam ilyesmit, azért az ismeretlenek elnevezése nem a szokásos.
a+ax+ax^2+ax^3+ax^4=a(1+x+x^2+x^3+x^4)*(x-1)/(x-1)=
=a(x-1+x^2-x+x^3-x^2+x^4-x^3+x^5-x^4)/(x-1)=a(x^5-1)/(x-1)
Először szorzunk és osztunk (x-1)-el. Utána elvégezzük a szorzást és rendezzük a tagokat. Az eredmény:a(x^5-1)/(x-1).
Ebben a számolásban x nem lehet 1, de ez nem probléma, mert akkor az összeg 5a.