Nem értem a geometria feladatot segítetek? "

[link]

2021. ápr. 12. 18:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha nem tudod mit jelent a "lap" vagy "él", miért nem nézed meg a könyvben vagy keresel rá? Ha megkapod a kész választ, nem fogod érteni, hogy miért az.

Hány éves vagy amúgy? Ez nem gimis matek.

2021. ápr. 12. 19:01
 2/5 A kérdező kommentje:
Igy jó hogy pl a 3 oldalú gúlánal a csúcsok 6
2021. ápr. 12. 19:12
 3/5 A kérdező kommentje:
Meg mi az hogy n oldalú
2021. ápr. 12. 19:21
 4/5 anonim ***** válasza:

Az n oldalú azt jelenti, hogy n helyére bármilyen pozitív egészet (pontosabban n értéke legalább 3) beírva megkapjuk, hogy általában mennyi a kérdéses adat száma.


Nagyon egyszerű egyébként; például ha van egy 6 oldalú síkidomot, akkor annak 6 csúcsa is van, a gúlához így kell +1 csúcs, amit a hatszög csúcsaival összekötsz. Tehát ha n oldalú a gúla, akkor n+1 darab csúcsa van.

Az éleket ugyanígy lehet számolni; 6 él köti össze az hatszög csúcsait, további 6 él a hatszög csúcsait a 7. csúccsal, így 6+6=12 él van, n csúcs esetén pedig n+n=2*n

A lapok ugyanúgy alakulnak, mint a csúcsok; van 1 alaplap, majd 6 darab háromszög, tehát 1+6=7 oldala lesz, n csúcs esetén pedig 1+n darab lap.


Amit az n-oldalú oszlopba írsz, az egy általános képlet, aminek segítségével könnyedén ki lehet számolni a kérdéses adatot úgy, hogy a csúcsok számát beírod, és nem kell külön gondolatmenetet felállítani mindig a kiszámoláshoz. Ezt hívják általánosításnak.

2021. ápr. 12. 19:35
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi
2021. ápr. 12. 19:47