Karbonsav-keton, valaki le tudná vezetni? (számítási példa)


Azonos szénatomszámú, nyílt láncú, telített, egyértékű karbonsav és keton elegyének átlagos moláris tömege 63,8 g/mol.

Mely karbonsavról ill. ketonról van szó?

Milyen az összetevők anyagmennyiség aránya az elegyben?



2021. márc. 30. 19:04
 1/4 Arp Du ***** válasza:
100%

a legkisebb keton 3 szénatomszámú : aceton 58,1 g/mol

3 szénatomszámú karbonsav: propionsav 74,1 g/mol


átlaguk

(58,1 +74,1)/2= 132,2 /2= 66,1

2021. márc. 31. 07:55
 2/4 anonim ***** válasza:

x-el jelöljük az aceton móltörtjét az elegyben, a propionsav móltörtje 1-x.


58,1x+74,1(1-x)=63,8


Ennek megoldásával megkapjuk az összetevők anyagmennyiség arányát.


Ha jól számoltam x(aceton) 0,6438, illetve x(propionsav) 0,3562. Tehát ez az anyagmennyiség arányuk.

2021. márc. 31. 15:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!

A két vegyületben a szénatomszám (n) azonos, általános képletük:

Karbonsav:

CnH2nO2

Keton:

CnH2nO

Az általános képlet alapján a moláris tömegek:

Sav: 12*n+2*n+16*2 = 14n+32 g/mol

Keton: 12*n+2*n+15 = 14n+16 g/mol

Vegyünk 1 mol elegyet, melynek a tömege 63,8 g.

Legyen benne x mol sav és 1-x mol keton.

A moláris tömegekkel felírható egy egyenlet a keverék tömegére:

x*(14n+32) + (1-x)*(14n+16) = 63,8 g.

Sajnos nem tudtam még egy egyenletet felírni, eseteket kell majd felírnunk.

Átalakítva az egyenletet:

x = 2,9875 - 0,875n

Szóval, tudjuk az x-ről, hogy egy 0 és 1 közötti szám.

Az n pedig egy egész pozitív szám és nagyobb, mint 0.

ha n = 1, akkor x = 2,1125 (nagyobb, mint egy)

ha n = 2, akkor x = 1,2375 (nagyobb, mint egy)

ha n = 3, akkor x = 0,3625 (ami 0 és 1 között van)

ha n = 4, akkor x = -0,5125 (ami kisebb, mint egy)


Tehát a megoldás a 3.

A keresett vegyületek, visszahelyettesítve az általános képletbe:

C3H6O2 és C3H6O

Anyagmennyiség arányuk:

0,3625:0,6375 = 1:1,759


Az 1. válaszoló megoldásának a lényege az lenne, hogy melyik az a karbonsav, illetve keton amelynek a moláris tömege nagyobb és kisebb, mint 63,8 g/mol és fordítva.

Így is meglehet kapni a vegyületeket, majd az anyagmennyiségüket ahhoz az egyenlethez hasonlóan amit írtam, de az én megoldásom is egy lehetőség :D

2021. márc. 31. 16:28
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!!:)
2021. márc. 31. 17:41