1.Egy kétjegyű szám második jegye kétszer akkora, mint az első. Ha jegyeit felcseréljük, 27-tel nagyobb számot kapunk. Melyik ez a szám? Stiasztok!ennek a megoldásában tudnátok nekem segíteni nagyon fotos lenne!Dolgozatba lesz és potosan kellene!

SEGÍTSÉG

2021. márc. 26. 11:04
 1/3 anonim ***** válasza:
71%
Ezt akár próbálgatással is meg lehet oldani, hiszen csak négy szám esetében kell megvizsgálni, mi történik. Ez a négy szám: 12, 24, 36, 48. Hajrá!
2021. márc. 26. 11:06
 2/3 anonim ***** válasza:
87%

Elegáns megoldás:

Legyen az első számjegy 'a', a második 'b'.

Tudjuk, hogy b=2a


A számot felírhatod úgy, hogy 10a+b, mivel ugye az első számjegy a tízes helyiértéken van.


Felcserélve a számjegyeket 27-tel nagyobb számot kapsz, tehát:

10a+b+27=10b+a (a jobboldal ugye a felcserélt szám)

Mivel b=2a, ezért behelyettesítve:

10a+2a+27=20a+a


Egyszerűsítve és rendezve:

27=9a

a=3

Ebből pedig:

b=6


A szám tehát 36


Ellenőrzés:

36+27=63 stimmel

2021. márc. 26. 11:29
 3/3 anonim ***** válasza:

Miért pontozzátok le a tökéletes megoldást?

#2 vagyok

2021. márc. 26. 14:01