Határozzuk meg λ értékét, ha tudjuk, hogy a λa+b+c, a+λb+c és a+b+λc vektorok egysíkúak?


Ha egysíkúak, akkor a vegyesszorzatuk 0, viszont, nem tudom, hogy kéne felírni. Három vektort felírom oszloposan, és megnézem, hogy milyen λ1-re, λ2-re, λ3-ra adnak nullvektort? Bezavar, hogy már magukban a vektorokban van λ.

Valaki tudna ebben segíteni?



2021. márc. 17. 18:40
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


Innen látható, hogy lambda 1 vagy -2 lehet.

2021. márc. 17. 19:44
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, de azt honnan látom egyszerűen, hogy ki tudok emelni (λ-1)-et és (λ+2)-t? Elkezdtem felbontogatni a zárójeleket, de nagyon-nagyon hosszú...
2021. márc. 17. 22:03
 3/7 anonim ***** válasza:

Hát ...


Úgy gondolom, hogy a kiemelés után a zárójelben a három vektor vegyes szorzata maradt. Ez alapján gondolom úgy, hogy a vektorialis es a skalaris szorzat tulajdonságait alkalmazva lehet erre az eredményre jutni.

Ha lesz időm, akkor elgondolkodom majd rajta.

2021. márc. 18. 03:44
 4/7 anonim ***** válasza:

(a+kb+c)×(a+b+kc)=

=(a×b)+k(a×c)-k(a×b)+k^2(b×c)-

-(a×c)-(b×c)=

=-(k-1)(a×b)+(k-1)(a×c)+

+(k^2-1)(b×c)=

=(k-1)(-(a×b)+(a×c)+(k+1)(b×c))

Ha ezt szorzod skalarisan a

(ka+b+c)-vel:

(k-1)(k(k+1)abc-abc-abc)=

=(k-1)(k^2+k-2)abc=

=(k-1)(k^2-k+2k-2)abc=

=(k-1)(k(k-1)+2(k-1))abc=

=(k-1)^2(k+2)abc

2021. márc. 18. 04:41
 5/7 dq ***** válasza:

Egy másik megoldás: nyilván a feladat csak akkor értelmes ha a,b,c függetlenek, hiszen ha függők, akkor bármilyen λ jó. Legyenek a,b,c függetlenek, és legyenek ők a bázis.


Ekkor a három vektor koordinátái


: (λ,1,1), (1,λ,1) és (1,1,λ),


amik függését eldönti a belőlük alkotott mátrix determinánsa, amit tetszőleges módon megoldunk.

2021. márc. 21. 12:31
 6/7 dq ***** válasza:
Mármint legyenek ők a bázis az általuk kifeszített 3 dimenziós altérben.
2021. márc. 21. 12:35
 7/7 dq ***** válasza:

#5: "amik függését eldönti a belőlük alkotott mátrix determinánsa, amit tetszőleges módon megoldunk."


Például azt mondjuk, hogy az


: x+1 1 1

: 1 x+1 1

: 1 1 x+1


mátrix determinánsa a csupa -1-ből álló mátrix leképezésének a karakterisztikus polinomja. Az minden vektort az (1, 1, 1) által feszített egyenesre küld, pontosan 2 sajátértéke van, a 0 és a -3.


Így a determináns 0, ha x = 0 vagy -3, vagyis λ = 1, -2.

2021. márc. 22. 10:31