Valaki meg tudja oldani ezt a matematikai feladatot?


1. Bizonyítsuk be, hogy


-7 osztója 3(2n+1)+2(n+2)-nek

-99 osztója 3(n+3)*2(2n+2)-108-nak

-5(20)-1 osztható 24-gyel

-2(60)+7(30) osztható 13-mal


A hatványokat zárójellel jelöltem.



2021. márc. 6. 11:51
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Én.


És ez nem algebra, hanem számelmélet.

2021. márc. 6. 12:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt elnéztem, de ettől még a kérdés ugyanaz...
2021. márc. 6. 12:20
 3/4 anonim ***** válasza:
88%

Szigorúan a kérdésedre("Valaki meg tudja oldani ezt a matematikai feladatot?") válaszok: Van.


Javaslom, hogy a teljes indukciós bizonyításokkal próbálkozz, ha Te is meg szeretnéd oldani!

2021. márc. 6. 12:26
 4/4 anonim ***** válasza:
70%

Az első két feladat echte teljes indukciós feladat. Ha már csináltál korábban ilyet, akkor a lépések ugyanazok.


A harmadik feladatnál ezt a tételt kell tudnod;


a^n - b^n-nek mindig osztója (a-b) (ahol a;b;n egész számok)


Ez alapján


5^20 - 1 = 5^20 - 1^20, így a fenti alapján ennek osztója (5-1)=4. Ezzel önmagában nem tudunk sokat kezdeni.

Érdemes a hatványt egy kicsit átalakítani, a hatványozás azonsságai alapján:


5^20 = 5^(2*10) = (5^2)^10 = 25^10, így most az a kérdés, hogy a 25^10 - 1 osztható-e 24-gyel. A fenti tétel alapján ennek osztója (25-1)=24, tehát készen vagyunk.

2021. márc. 6. 12:30