Adott egy 20 cm sugarú kör! Mekkora annak a középponti szögnek a radiánban megadott értéke , amelyik a 20 cm-es húrhoz tartozik?


2021. márc. 2. 10:27
 1/5 anonim ***** válasza:
Készíts vázlatot! Kösd össze a húr végpontjait a kör középpontjával! Egy háromszöget fogsz kapni. Mekkorák ennek a háromszögnek az oldalai? Ha ez megvan, meglesznek a szögek is. Átváltani radiánba pedig biztosan nem okoz gondot.
2021. márc. 2. 10:33
 2/5 anonim ***** válasza:
sin(alfa/2)=10/20=1/2 => alfa=60°=Pi/3(radián)
2021. márc. 2. 10:33
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első jól leírta, hogy az ilyen feladatokat általában hogy érdemes megoldani.


Viszont ebben a speciális esetben kihasználhatod, hogy a kör sugara is 20 cm és a húr is ugyanennyi. Ötlet: a 20 cm sugarú körbe éppen egy 20 cm élhosszúságú szabályos hatszöget lehet belerajzolni. (Itt is jó tanács, hogy készíts egy vázlatot.) Ebből kiindulva kevesebb számolással is meg lehet oldani a feladatot.

2021. márc. 2. 10:37
 4/5 anonim ***** válasza:

#10.37

Első vagyok. Minthogy a 2-es már leírta a megoldást, elárulom, hogy az általam említett háromszög egyenlő oldalú, aminek a szögei köztudottan 60 fokosak. Nincs szükség számolásra.

2021. márc. 2. 10:40
 5/5 anonim ***** válasza:
Pontosabban egyenlő oldalú.
2021. márc. 2. 11:29