Segítene valaki az alábbi matematikai feladatokban?


-Hozza létre az alábbi kifejezés legegyszerűbb formáját!

(a^3)^2*a^4:(a^2)^3



-Milyen számjegyeket írhatunk a 367x2y hatjegyű szám ismeretlen számjegyeinek helyére ahhoz, hogy a szám oszt- ható legyen 12-vel? Határozza meg az összes lehetséges (x; y) rendezett számpárt!


(Az elsőhöz sajnos nem tudok hozzányúlni. A 2. feladatnál a 3-ra és a 4-re gondoltam, mivel azok a 12-nek az osztói)



2021. febr. 24. 22:23
 1/6 anonim ***** válasza:
31%

(a^3)^2*a^4:(a^2)^3 = a^4 (már ha a : osztást jelent)

Nem bonyolult, egyszerűen elvégzed a műveleteket.

2021. febr. 24. 22:27
 2/6 anonim ***** válasza:
76%

-Milyen számjegyeket írhatunk a 367x2y hatjegyű szám ismeretlen számjegyeinek helyére ahhoz, hogy a szám oszt- ható legyen 12-vel? Határozza meg az összes lehetséges (x; y) rendezett számpárt!


A szám akkor osztható 12-vel, ha 3-mal és 4-gyel is osztható. 3-mal akkor osztható egy szám, ha a számjegyeinek összege osztható 3-mal. 4-gyel pedig akkor osztható a szám, ha az utolsó két jegyéből képzett szám osztható.


Innen már szerintem menni fog.

2021. febr. 24. 22:29
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Az első feladatnak utánaszámoltam és végül nekem is kijött. A második feladatba, tehát akkor az x helyére jó a 3, de az y helyére nem lehet 4-et írni. Akkor lehet hogy 6-ot kellene írni x helyére és így már jó a 4 az y-hoz?

Elnézést, hogy itt értetlenkedek.

2021. febr. 24. 22:52
 4/6 anonim ***** válasza:
84%

Az 1. számpár 0 és 0. (367020/12=30585)

A 2. számpár 1 és 8. (367128/12=30594)

Ezeket és a további számpárokat vesszővel elválasztva sorolom fel:

0,0 1,8 2,4 3,0 4,8 5,4 6,0 7,8 8,4 9,0.


12-vel azok a számok oszthatók, amelyek 3-al és 4-el egyaránt oszthatók.


3-al azok oszthatók, amelyek számjegyeinek összege osztható 3-al.

3+6+7+2=18, ez osztható 3-al. Olyan két számot kell hozzáadni, amelyek összege is osztható 3-al, hogy megmaradjon a 3-al oszthatóság.


4-el azok a számok oszthatók, amelyek utolsó két számjegyéből álló szám osztható 4-el.

Mivel huszonvalamennyi a kiegészítendő szám, 20, 14, 28 jöhet szóba utolsó számjegyként.

Az utolsó számjegy 0, 4 vagy 8 lehet. Ezekhez kell olyan számpárokat keresni a százas helyiértékű számjeggyel képzett összege 3-al osztható.


Így 3-al és 4-el egyaránt, azaz, 12-vel osztható számokat kapunk, csak sorba kell rendezni.

2021. febr. 24. 22:54
 5/6 anonim ***** válasza:
Bocs, a 14 az 24 helyesen. (20, 24, 28), nehogy megzavarjon.
2021. febr. 24. 22:57
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséged!
2021. febr. 24. 22:59