32g metán égetésekor hány mól CO2 keletkezik?


#mól #metán #co2 #Metán égetés
2021. febr. 21. 17:47
 1/2 DeMoR ***** válasza:
2 mol CO2 keletkezik.
2021. febr. 21. 18:37
 2/2 JanurikEndreGyorgy ***** válasza:
100%

Felírjuk a metán égésének rendezett egyenletét:


1*CH4 + 2*O2 = 1*CO2 + 2*H2O


ebből láthatók az anyagmennyiség arányok:


1 mol 2 mol 1 mol 2 mol


Minket most csak a metán és a széndioxid érdekel:


1 mol 1 mol


Tehát 1 mol metánból 1 mol széndioxid keletkezik. Most már csak az a kérdés, hogy hány mol metánunk van, mennyi a metán anygmennyisége?


Ha a kérdéses anyag tömegét (m) elosztjuk az anyag moláris tömegével (M),

megkapjuk az anyag anyagmennyiségét (n):


n = m/M


M(metán, CH4) = 1*12+4*1 = 16 g/mol

m = 32 g

n = 32g/(16g/mol) = 2mol


A metán anyagmennyisége 2 mol, amiből az 1:1 arány miatt 2 mol széndioxid keletkezik.

2021. febr. 21. 18:51