Egy metán-hidrogén gázelegy elégetésekor 2,2-szer több mol h2o keletkezik mint CO2 számitsuk ki a kiindulási gázelegy V/V%-os összetételét?


Először is felirom ugye a reakciot és abból az kikövetkeztetem az egyenletet és kijön ugye hogy:


2,2=2X+2(1-x)/X

X-re kijön hogy 0,909 ami 90,9V/V %-os Nem értem hol rontom el mert az eredmény tuti nem jó.Rossz az egyenlet?


2018. febr. 12. 18:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem a megoldásodat, teljesen rossz úton indultál el. Megpróbáltam érthetően levezetni; ha valami nem tiszta, szólj. :)


[link]

2018. febr. 12. 19:22
 2/3 Silber ***** válasza:

Egyenletek:

H2 + 1/2 O2 -> H2O

CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O


Tehát:

n(H2O)=n(H2)+2*n(CH4)

n(CO2)=n(CH4)


Felírhatjuk a következő egyenletet:

n(H2O)/n(CO2)=2,2

[n(H2)+2*n(CH4)]/n(CH4)=2,2


Mivel a feladat nem tartalmaz intenzív paramétereket, csalhatunk picit. Mivel tudjuk, hogy az erdeti gázelegy csak hidrogént és metánt tartalmaz, úgy TEGYÜK FEL, hogy 1 mol gázelegyet égettünk el:

n(H2)+n(CH4)=1

Átrendezve: n(H2)=1-n(CH4)

Visszahelyettesítve a fentebbi egyenletbe:

[1-n(CH4)+2*n(CH4)]/n(CH4)=2,2

Ez már egy egyismeretlenes egyenlet n(CH4)-re nézve. Kirendezés után azt kapjuk, hogy n(CH4)=7/8 mol, amely mivel 1 mol gázelegyből indultunk ki, 84,4%-ot jelent. A maradék 1/8 mol, azaz 16,6% a hidrogén része.

2018. febr. 12. 19:23
 3/3 Silber ***** válasza:

Csak a kerekítéseket rontom én is...

Hidrogénre 16,667, metánra 83,333% (3 tizedesjegyig kerekítve).

2018. febr. 12. 19:26