Valaki eltudná magyarázni, hogyan kell megoldani ezt a két feladatok matekból?


1. Írja fel a T(-2;9) ponton áthaladó a 3x+8y=160 egyenletű egyenessel párhuzamos egyenes egyenletét!

2. Írja fel a T(3;12) ponton áthaladó a -2x+6y=150 egyenletű egyenesre merőleges egyenes egyenletét!



2021. febr. 18. 13:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első egyszerű; ha két egyenes párhuzamos, akkor a "bal oldalaik" megegyeznek, tehát 3x+8y lesz annak is. Ebbe be kell írnod a T pont koordinátáit;


3*(-2)+8*9 = -6 + 72 = 66, tehát a keresett egyenes egyenlete: 3x+8y=66


A második kicsit bonyolultabb, de nem lehetetlen; ami az egyik egyenesnek irányvektor, az a rá merőleges egyenesnek normálvektor és fordítva. Tudjuk, hogy az egyenes egyenletéből kiolvasható a normálvektora, csak x és y együtthatóját kell néznünk, esetünkben (-2;6) lesz, ez lesz a keresett egyenes IRÁNYvektora, mivel merőlegesek egymásra. Ebből kell megalkotnunk a keresett egyenes normálvektorát, amit a tanultak szerint úgy kapunk, hogy


-megcseréljük a két koordinátát: (6;-2)

-majd az egyik előjelét (mindegy, hogy melyikét) megváltoztatjuk, tehát a (-6;-2) és a (6;2) is jó lesz normálvektornak. Mivel jobban szeretjük a pozitív számokat, ezért utóbbit választjuk.


Innen pedig a tanultak alapján az egyenlet bal oldala 6x+2y lesz, és mivel a T ponton kell áthaladnia, ezért annak a koordinátáit kell beírnunk;


6*6+2*12 = 36 + 24 = 60, tehát az egyenes egyenlete: 6x+2y=60.


Érdemes észrevenni, hogy az egyenlet osztható 2-vel úgy, hogy egész számok maradnak, ilyenkor érdemes el is végezni az osztást: 3x+y=30.

2021. febr. 18. 13:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, szuper vagy! így már értem :)
2021. febr. 18. 14:05