Matek háziban segítseg?surgos lenne mára és nem értek semmit belőle..?

[link]
2021. febr. 18. 12:59
 1/1 anonim ***** válasza:

1a) Csak a másodfokú egyenlet megoldóképletét kell használnod.

b) Az egyik oldalt 0-ra kell redukálnod:

x^2 - 8x + 15 = 0, és erre használható a megoldóképlet.

c) Szintén megoldóképlet

d) Kibontod a zárójeleket, összevonsz, 0-ra redukálsz, megoldóképlet.


2. Ehhez a gyöktényezős alak képletét kell tudnod;


ax^2 + bx + c = a*(x-x1)*(x-x2), ahol a;b;c rögzített valós számok, de a=/=0, x1 és x2 pedig a két gyök (ahol a függvényérték 0). Ez alapján x1 és x2 helyére csak be kell helyettesítened a (-2)-t és a 7-t, majd a záójeeket fel kell bontanod. Az 'a' értéke tetszőleges lehet, esetünkben nyugodtan lehet 1-nek választani, így ezt kapod:


1*(x-(-2))*(x-7) = (x+2)*(x+7), és ezt még ki kell bontani; x^2 + 9x + 14, tehát a keresett egyenlet:


x^2 + 9x + 14 = 0


Általánosan az összes jó alakú egyenlet így adható meg:


a*(x^2 + 9x + 14) = 0, ahol 'a' tetszőleges valós szám, de 0 nem lehet.


3) Ugyanazt kell csinálnod, mint a 2-esban, csak pont fordítva; a kifejezést egyenlővé teszed 0-val, és azt az egyenletet megoldod a megoldóképlettel, majd a kapott megoldásokat felhasználod a fenti képletben. Annyi most csak a különbség, hogy zárójeles alakban kell hagynod az eredményt, nem kell kibontanod.


4) A számlálót és a nevezőt is felírod a 3)-asba használt eszközök segítségével, majd felfedezed, hogy a számlálóban és a nevezőben is megjelenik (x+4) szorzótényezőként, amik "kiejtik egymást", így azok lehúzhatóak, és az egyszerűsített alak az, ami marad utána.

2021. febr. 18. 13:33