1.Legalább hány transzformátorra van szükség a legegyszerűbb távezetékrendszerben?
2. Hány áramkör van a legegyszerűb távvezetékrendszerben?
3. A távvezetékrendszer áramkörében mi az áramforrás, és mi a fogyasztó?
4. Egy falu áramkör. aramforrása?
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat! Remélem tudtok segíteni.:)
Magyarországon így épül fel a villamos energia átviteli rendszer:
– generátor
– közép/nagyfeszültségű transzformátor
– nagyfeszültségű távvezeték
– nagy/középfeszültségű transzformátor alállomás
– középfeszültségű távvezeték (vidéken), középfeszültségű kábelhálózat (nagyvárosokban)
– közép/kisfeszültségű transzformátor
– kisfeszültségű hálózat
– fogyasztó
1. Azt is lehetne válaszolni, hogy a legegyszerűbb amikor a generátor feszültsége megegyezik a fogyasztó feszültségével, akkor egyetlen transzformátorra sincs szükség.
2. A legegyszerűbb távvezetékrendszer egyfázisú, egyetlen áramkör van benne. A gyakorlatban viszont mindegyik háromfázisú legegyszerűbb esetben három vezeték, három áramkör.
3. A feszültségforrás (nem áramforrás) elvileg minden esetben a generátor. Például egy nagyfeszültségű távvezetéket tápláló transzformátort nevezhetnénk feszültségforrásnak, de igazából nem az, mert a transzformátor csak átalakító, az igazi feszültségforrás a transzformátort tápláló generátor. A transzformátor távvezetéket tápláló oldalát inkább táppontnak nevezhetjük. A nagyfeszültségű távvezeték másik végén levő nagy/középfeszültségű transzformátort nevezhetnénk fogyasztónak, de ez sem igazából az. Az igazi fogyasztók a közép és kisfeszültségű hálózat végén vannak.
4. A faluba középfeszültségű távvezeték érkezik, majd – általában a középfeszültségű oszlopon elhelyezett – közép/kisfeszültségű transzformátor táplálja a kisfeszültségű hálózatot, amelynek a végén vannak a fogyasztók. Akkor itt most mi a feszültségforrás? Talán a középfeszültségű távvezeték, de ezt is inkább középfeszültségű táppontnak kellene nevezni.
Nem tudom ezek a válaszok megfelelők-e, de a kérdések eléggé furcsák és nem is egészen egyértelműek.
1-es vagyok.
3#-as, igen, ha ragaszkodunk hozzá, hogy legyen transzformátor, akkor valóban kettő a jó válasz. Az egyikkel feltranszformáljuk a generátor feszültségét, hogy kisebb veszteséggel lehessen továbbítani a villamos energiát, a másikkal a távvezeték másik végén letranszformáljuk a fogyasztói feszültségre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!