Egy 24V-os áramforrás sarkaira sorban kapcsolunk egy 36 ohmos,48ohmos, és egy harmadik, ismeretlen ellenállású fogyasztót. Áramerőssége 150mA. - Mennyi a 3. fogyasztó ellenállása? - Mennyi az egyes fogyasztókon a feszültség?


2020. máj. 18. 20:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Ohm törvény: R = U / I

A soros kapcsolásnál az ellenállásértékek összeadódnak:

R1 + R2 + R3 = U / I

36 ohm + 48 ohm + R3 = 24V / 0,15A

R3 = 160 - 36 - 48 = 76 ohm

A 3. fogyasztó ellenállás 76 ohm.


Az átfolyó áram azonos mindhárom fogyasztón. A feszültségek:

U1 = I * R1 = 0,15A * 36 ohm = 5,4 V

U2 = I * R2 = 0,15A * 48 ohm = 7,2 V

U3 = I * R3 = 0,15A * 76 ohm = 11,4 V

2020. máj. 18. 21:06