Mit rontok el ebben a fizikai feladatban?


Egy követ h = 125m magasról kezdősebesség nélkül leejtünk. Ezután 1 másodperccel utána dobunk egy másik követ függőlegesen lefelé irányuló vˇ0 kezdősebességgel. Mekkora legyen vˇ0, hogy pontosan

egyszerre érjenek földet?


Az eredmény elméletileg: 11.25m/s


Ezzel képlettel számoltam.

-h = vˇ0 * tˇ1 - g/2 * tˇ1


Első körben behelyettesítettem az első kő adatait:

-125 = 0 * tˇ1 - 9.81/2 * tˇ1

Ennek eredménye: tˇ1=5.0481877735


Az első kő leesési idejéből kivonok egyet, és behelyettesítem a képletbe:

-125 = vˇ0 * 4.0481877735 - 9.81/2 * 4.04818777352^2

Ennek a megoldása: -11.02175


Mit nem veszek észre? Mit csinálok rosszul?



2021. febr. 12. 22:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az előjelek szerintem, de nem számoltam át. Illetve a vége nem t^2?


s=v0*t+a/2*t^2 , nekem így rémlik az alapképlet.

Ha az irány miatt -h-val számolsz (máshová veszed fel a koordinátát, akkor a v0 értéked is mínusz lesz.

-h=-v0*t-a/2*t^2


De ez csak tipp így hirtelen.

2021. febr. 12. 22:47
 2/9 A kérdező kommentje:

A vége valóban t^2, így is használtam a képletet, csak amikor írtam a kérdést, akkor maradt le véletlenül.

Az akkor oké, hogy mínusz az eredmény is, de mért nem jött ki pontosan a 11.25m/s?

Akkor jó a számításom, csak amikor a gravitációval számolok, kevés a tizedes jegy és emiatt nem jön ki pontos eredmény?

2021. febr. 12. 22:53
 3/9 anonim ***** válasza:
66%

Vagy pedig a megoldásban kerekítettek. Középiskolában (és egyes egyetemeken is) teljesen elfogadott a g=10 értékkel történő számolás. Illetve lehet, hogy a t-t is kerekítették.


Már az első körnél is t^2-tel számoltál? Csak kérdezem, nagyon késő van, nem számoltam át.

2021. febr. 12. 23:22
 4/9 A kérdező kommentje:

Kiszámoltam g=10-zel és kijött az eredmény.

Erre életemben nem gondoltam volna.

Köszönöm szépen a segítséget!

2021. febr. 12. 23:27
 5/9 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen! :)
2021. febr. 12. 23:29
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Illetve még annyi:

"Az akkor oké, hogy mínusz az eredmény is"


Nem az eredmény lesz mínusz, hanem a képletbe veszed fel mínusznak, így pozitív végeredményt kapsz.

2021. febr. 12. 23:35
 7/9 anonim ***** válasza:
87%

a = const mozgások esetén: s(t) = v0 * t +- (a / 2) * t^2

(igazából a pluszt vagy a mínuszt sem kellene "kézzel" beletennünk, ha figyelembe vennénk 'a' előjelét, de mindegy is)


Ez esetben


a = const = g = 10 m/s^2


's' szerepét pedig a 'h' tölti be, azaz


h_elsőKő = v0_elsőKő * t_zuhanás + (g / 2) * t_zuhanás^2.


Mivel v0_elsőKő = 0,


h_elsőKő = (g / 2) * t_zuhanás^2, ahonnan


t_zuhanás = gyök( 2 * h_elsőKő / g ) = 5 másodperc.


Mivel a második kőnek 1 másodperccel kevesebb ideje van ugyanarra a zuhanásra, nyilván nem lehet 0 a kezdősebessége (ugye épp ennek az értéke a kérdés). Vegyük elő újra az első összefüggést és alkalmazzuk a második kő mozgásának a leírására (itt most, csak a gyorsaság kedvéért rögtön behelyettesítem az értékeket (mértékegységgel együtt):


125m = v0_másodikKő * 4s + ((10m/s^2) / 2) * (4s)^2


v0_másodikKő = ( 125m - ((10m/s^2) / 2) * (4s)^2 ) / 4s


v0_másodikKő = ( 125m - (5m/s^2) * (4s)^2 ) / 4s


v0_másodikKő = ( 125m - (5m/s^2) * 16s^2 ) / 4s


v0_másodikKő = ( 125m - 80m ) / 4s


v0_másodikKő = 45m / 4s


v0_másodikKő = 11.25 m/s


Bocs, készakarva nem néztem meg a Te megoldásodat, hogy véletlenül se befolyásoljon az. De, gondolom, most már látod, hol nézted be.


Rendben van a számolásod, csak nem kerekítettél, azaz 'g' értékét nem 10-nek vetted. Innen nem kereken 5 lett a t értéke, s ezt a nem kerek értéket csökkentetted eggyel, s vele együtt újra felhasználva a 'g' nem kerekített értékét, megint csak picit arrébb csúszott az eredményed.


(A negatív előjel csak a te referenciád kérdése. Nálam az "y tengely nyila" lefelé mutat, illetve az ugyanarra mutató sebességirányt is pozitívnak vettem, amiből következik, hogy az delta-v -m, abból pedig a gyorsulásom "lefelé" pozitív.)

2021. febr. 12. 23:54
 8/9 anonim ***** válasza:
76%
Ó, most nézem, hogy közben kaptál választ. (Nem kellene fimet néznem gépelés közben... így soká tart. :D )
2021. febr. 12. 23:55
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen azért neked is, hogy szántál rá időt! :D
2021. febr. 13. 14:25