Számítsuk ki a körcikk sugarát és középponti szögének mértékét fokban, ha területe 32 cm², illetve a határoló körív hossza 8 cm. ?


A 32 cm² a körcikk területe.


Biztos van rá valami összefüggés, de nem találok rá semmit sem.

Előre is köszönöm a segítséget!



2021. febr. 8. 18:22
 1/3 anonim ***** válasza:

T=i*r/2

32=8*r/2

r=8


alfa radiánban=i/r=1

alfa fokban =i*180°/(r*Pi)=57,3°

2021. febr. 8. 18:32
 2/3 anonim ***** válasza:

Másik lehetőség;


körcikk területképlete: r*r*pi*Ł/360° = 32 (cm²)

körcikk ívhosszképlete: 2*r*pi*Ł/360° = 8 (cm), ahol r a körcikk sugara, Ł pedig a középponti szög nagysága, fokban.


Ez a két egyenlet egyenletrendszert határoz meg, mivel egyszerre kell teljesülniük. A szokványos módon is megoldható, de hamarabb eredményre jutunk, hogyha a két egyenletet osztjuk egymással, ekkor ezt kapjuk:


r/2 = 4, tehát r=8, így a sugár 8 cm. A középponti szöghöz csak be kell ezt írni valamelyik egyenletbe. Ha az ív képletébe írjuk be:


2*8*pi*Ł/360° = 8, rendezés után Ł=57,~29578° adódik, amit persze nyugodtan lehet 57,3°-ra kerekíteni.

2021. febr. 8. 18:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen 🙂
2021. febr. 9. 11:27