Hogy kell levezetni ezt a feladatot? Nem voltam iskolába és nagyon lemaradtam, nem értek semmit. sin(5x+pi/3)=-cos(x+pi/2)

Előre is köszönöm a válaszokat és a magyarázatot!

2021. febr. 2. 14:49
 1/3 anonim ***** válasza:
2021. febr. 2. 14:55
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Többféleképpen meg lehet oldani, kellene tudni, hogy hogyan vettétek órán.


Egy lehetséges megoldás; először osszunk (-1)-gyel:


-sin(5x+pi/3) = cos(x+pi/2)


Most használjuk azt az azonosságot, hogy -sin(x)=sin(-x), tehát a szinuszba bevihető a negatív előjel (koszinusznál ugyanez nem működik, ezért kellett osztani az elején):


sin(-5x-pi/3) = cos(x+pi/2)


Most a szinuszból koszinuszt csinálunk a cos(x) = sin(pi/2 - x) összefüggés alapján (derékszögű háromszögben az egyik hegyesszög szinusza megegyezik a másik koszinuszával, és ez az azonosság a kiterjesztéssel is megmarad), tehát


cos(pi/2 -(-5x-pi/3)) = cos(x+pi/2)


Innen pedig már könnyű számolni; mivel a cos(x) függvény páros, ezért gyakorlatilag lehet ugyanúgy számolni, mint mikor például az x^2=9 egyenlet megoldása volt az x=+-3, vagyis:


pi/2 -(-5x-pi/3) = +- (x+pi/2 + k*2pi) , itt külön kell számolni a "+"-sal és a "-"-szal, így két külön egyenletet kapunk.

2021. febr. 2. 14:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2021. febr. 2. 15:42