Egy 20 celsius fokon 11,28 cm átmérőjű vasgolyót egy ugyancsak 20 celsius fokon 11,25 cm átmérőjű gyűrűn szeretnénk áthelyezni . a gyűrű alumíniumból készült . a vas hőtágulási eggyüthatója 1,2*(szor)10a minusz ötödiken 1/celsiusfok és az Al-é 2,9* 10 a minusz ötödiken 1/celsiusfok! 1.,Hány fokosra kell a gyűrűt felmelegíteni , hogy átférjen rajta az adott átmérőjű golyó? 2., Hány fokosra kell a golyót hűteni,hogy átférjen a gyűrű ?



előre is köszi

ui.: ha lehetne akkor a levezetését is szeretném


2008. dec. 2. 16:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!

1.) Verzió: gyűrű melegítés:

11,28/11,25=1,0026666

0,002666/0,000029=91,95 fok. Ennyivel kell a gyűrűt melegíteni, vagyis. 20+91,95=111,95 fokra kő hevíteni.


2.) Verzió: vasgolyó hűtése:

11,25/11,28=0,99734

-0,0026596/0,000012=-221,6 fok. Ennyivel kell lehűteni, vagyis: 20-221,6=201,6 fokra kő hűteni.


Remélem jól számoltam.

2012. jún. 18. 01:20