ImUNDerTheWaterPLsHElpMe kérdése:

Igazoljuk, hogy 3,99999...=4(a végtelen sok tizedesjegy mindegyike 9)?

Valaki tudna ebben segíteni? Előre is köszönöm a válaszért!

2021. jan. 27. 19:42
 1/6 anonim ***** válasza:
74%

X= 3.999...

10x = 39.999...

10x-x = 39.999... - 3.999...

9x = 36

x = 4

2021. jan. 27. 19:50
 2/6 anonim ***** válasza:
37%

Először bizonyítjuk, hogy 0,999...=1

1=1/3+1/3+1/3

1/3=0,333... /*3

1=0,999... /+3

4=3,999...

2021. jan. 27. 19:50
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

Ha nem tanultál analízist akkor:

a=3,999999999999999..... (1)

10a=39,99999999999999... (2)

--------------------------------

(2)-(1) 9a=36 => a=4


Különben geometriai sor.

2021. jan. 27. 19:50
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. jan. 27. 19:52
 5/6 anonim ***** válasza:
76%
Az első válasz látványos, de a kivonáshoz bizonyítani kéne, hogy 3.999... és 39.999... konvergensek, ami gyakorlatilag ugyanaz a probléma, mint maga a kérdés.
2021. jan. 27. 20:32
 6/6 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem a számelméletben alapvetés, hogy két egyenlő szám különbsége 0, vagyis ha a=b, akkor a-b=b-a=0. Namost a 0,999... és a 0,999... eléggé egyenlőek, tehát különbségük triviálisan 0.


Egyébként másik lehetőség; az köztudott, hogy az 1/3 tört értéke 0,333..., tehát


1/3 = 0,333..., így pedig


1/3 + 1/3 + 1/3 = 0,333... + 0,333... + 0,333..., ebből pedig


3/3 = 0,999..., 3/3 értéke pedig 1, így


1 = 0,999..., ha még hozzáadunk 3-at, akkor


4 = 3,999..., és ezt kellett bizonyítani.

2021. jan. 27. 20:37