Egy négyjegyű számot 2020-szal osztva olyan eredményt kapunk, hogy 1, ** (a tizedesvessző után pontosan 2 tizedesjegy van, és nem lehet 1, 00 vagy 1, *0 alakú). Melyek ezek a számok?


2019. okt. 26. 13:40
 1/5 anonymousreview60 ***** válasza:
A 2020-ból a 20 miatt abból 1 az 0,05-tel szorzással adódik. Tehát a keresett szám a 0,05 többszöröse, de nem lehet 0,10, 0,20 stb, csak 1,05, 1,15, 1,25, stb. Ezt a 10 számot tudod ellenőrizni.
2019. okt. 26. 14:03
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
2121, 2323, 2525, 2727, 2929, 3131, 3333, 3535, 3737, 3939.
2019. okt. 26. 14:09
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2019. okt. 26. 15:59
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Én így okoskodtam:

1) Mivel a hányados 1 egész, ezért

2020<x<4040 kell teljesüljön.


2) Másrészt véges tizedestört az eredmény, mégpedig 2 tizedesjegyű, így felírható p/100 alakban.


2020=2*2*5*101


x/(2*2*5*101)=p/100 alakú


A bal oldalt bővítsük 5-el, hogy a nevezőben megjelenjen a 100:

5x/(100*101)=p/100

5x/101 = p/100


Vagyis x osztható 101-el.

2020+k*101 alakú számokat keressük, ahol 0<k<20


Ezek közül, ha k páros, akkor

(2020+2n*101) /2020 = 1 + n/10 alakú számok, tehát csak 1 tizedesjegy van.

Így csak a páratlan 'k' értékek jók. Ezekből 10 db van

2020+1*101=2121

2020+3*101=2323

...

2020+19*101=3939

2019. okt. 26. 17:51
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. okt. 30. 15:46