Egy fából készült szabályos négyoldalú gúla alapélei 20 cm hosszúak, az oldallapjainak szintén 20 cm. A gúlát az alaplapjával párhuzamosan, magasságának felénél két részre vágjuk. Mekkora a keletkező testek térfogata egész cm³-re kerekítve?

Megköszönném ha a levezetéshez lenne egy kis magyarázat vagy ábra.

2021. jan. 25. 13:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Az oldallap magassága: ma=a*sqrt(3)/2=20*sqrt(3)/2=10*sqrt(3)


A gúla magassága m=sqrt(300-100)=sqrt(200)=10*sqrt(2) (Pitagorasz-tétel)


A gúla térfogata: V=a^2*m/3=400*10*sqr(2)/3=4000*sqrt(2)

2021. jan. 25. 14:10
 2/2 anonim ***** válasza:

Folytatom:

A gúla térfogata: V=a^2*m/3=400*10*sqr(2)/3=4000*sqrt(2)/3


A kis gúla térfogata: V1=V/8=500*sqrt(2)/3 (hasonló testek térfogata)

...

2021. jan. 25. 14:13