Polinomosztásban (kicsit nehezebb)?


Ez a feladat: Milyen maradékot kapunk, ha maradékosan osztjuk az (x^100)+2 polinomot a tizedik körosztási polinommal? A megoldás pedig 3, de nekem 2 jön ki, akárhogy számolom újra. Hogyha elkezdem az osztást manuálisan, és kilogikázom az utolsó sorokat, akkor kijön a 3, de gondolom, van erre módszer, mert hasonlót néztünk gyakorlaton is.

Így csináltam: [link]

Kiszámoltam a 10. körosztási polinomot, és felírtam maradékos osztásként az egészet, és mivel csak a maradék érdekel, a hányadost kinullázhatjuk, hogy tudjunk felírni egyenleteket. Szóval megnéztem a gyökeit (wolframaplhával), és választottam kettő kevésbé csúnyát. Ezekkel felírtam egyenletrendszert, és b-re, a maradékra 2-t kaptam.

Nem tudom, hol rontom el, valaki tudna ebben segíteni? Köszönöm szépen



2021. jan. 14. 00:19
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A jó megoldás a 3.


Abból indulj ki, hogy a tizedik körosztási polinom osztója (x^10-1)-nek, mivel a körosztási polinom gyökei éppen a primitív tizedik egységgyökök, egyszeres multiplicitással.


(x^10-1) pedig osztója (x^100-1)-nek. És (x^100-1)-hez 3-at kell adni ahhoz, hogy az (x^100)+2 polinomot kapjuk.

2021. jan. 14. 06:00
 2/6 anonim ***** válasza:
52%

Mivel x^100-1=(x^90+x^80+...+x^10+1)(x^10-1)


így (x^100+2)/(x^10-1)=(x^100-1)/(x^10-1)+3/(x^10-1).


Tehát 3 a maradék.

2021. jan. 14. 06:26
 3/6 anonim ***** válasza:
75%

Körosztási polinom:

[link]

2021. jan. 14. 09:09
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm.
2021. jan. 14. 12:04
 5/6 A kérdező kommentje:
Amúgy ezt akkor úgy nem is lehetne, ahogy próbáltam? Nem kéne kijönnie úgy is? Ha felírom maradékosan.
2021. jan. 14. 14:04
 6/6 anonim ***** válasza:

#5


Nyilván kijönne, de minek számolni, ha kijön anélkül is.

2021. jan. 14. 14:46