A 40 literes tartályban 160 g oxigént és 140 g neont kevertek össze. A gákeverék nyomása 8*10^5 Pa. a) Mekkora a gázkeverék hőmérséklete? b) Mekkora lenne a gázelegy nyomása, ha a hőmérséklete 10 °C?

Nagyon megköszönném, ha valaki elmagyarázná, hogy jön ki a megoldása!

2021. jan. 13. 22:52
 1/6 A kérdező kommentje:
*gázkeverék
2021. jan. 13. 22:53
 2/6 anonim ***** válasza:

Először is fel kell ismerni milyen képlettel dolgozhatsz; megvan adva a térfogat (1L=1dm3), megvan a hőmérséklet és ki kell számolni az anyagmennyiséget, kérdés a nyomás. Amibe ez a 4 változó szerepel az ez a képlet: pV=nRT, vagyis az egyesített gáztörvény. ( az "R" a Raoult-állandó, ami mindig 8,314)

Váltsunk át SI mértékegységbe (ilyen pl. K, gramm, kPa, mol, dm3...)

Ami nincs SI mértékegységbe, az a nyomás: 8*10^5 Pa --> 8*10^2 kPa és a hőmérséklet: Celsiusból Kelvinbe kell váltani: 0C = 273 K, akkor 10C = 283K.

Most már minden a helyén.

a)

1.) számold ki mindkét gáz anyagmennyiségét (n=m/M), majd add össze az anyagmennyiséget.

2.) meglesz az anyagmennyiség, a nyomás és a térfogat is (40dm3)

behelyettesíted ebbe a képletbe az adatokat és kijön Kelvinbe a hőmérséklet: T=pV/Rn


b.) itt teljesen ugyanaz, csak a nyomás az ismeretlen, de a hőmérséklet ismert: 283K (10C)

tehát ez a képlet kell: p= nRT/V

2021. jan. 13. 23:27
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönö, sokat segített! :D


Így a megoldásoknak ezek lehetségesek?

a) 3209 K (2936 C) Mondjuk ez elég furcsán néz ki.

b) 7,06*10^5 Pa

2021. jan. 14. 00:52
 4/6 anonim ***** válasza:

szívesen

a) sajnos nem jó, talán egy tizedes vesszővel, vagy egy 0-val számoltál el többel, mert a válasz kisebb-nagyobb pontossággal: 320,7K

valószínűleg a 8*10^2 kPa-t 8000-nek vetted, vagy a 800000Pa-lal számoltál :)


a b.) az pöpec, ügyi vagy nagyon :)

2021. jan. 14. 01:00
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen, megvan akkor a hiba és köszönöm még egyszer! :)
2021. jan. 14. 09:57
 6/6 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen :)
2021. jan. 14. 12:15