Hogyan kell megoldani ezeket a feladatokat?


Számításos feladatok


1.

Ha 4,56 g kristályvizes magnézium-szulfát tömegállandóságig hevítünk, 2,4 g anyag marad vissza. Mi a kristályvizes só képlete?


2.

A kristályvíztartalmú nátrium-szulfit tömege a felére csökken, ha tömegállandóságig hevítjük. Mi a kristályvizes só képlete?


3.

65,1 g higany(II)-oxid, illetve 69,4 g ezüst(I)-oxid hevítés hatására történő elbomlásakor egyaránt 4,8 gramm oxigén képződik. Mennyi a higany, illetve az ezüst moláris tömege?


4.

Mennyi a relatív atomtömege annak a fémnek, amelynek az oxidja 40 tömeg% oxigént tartalmaz, bromidjának a relatív molekulatömege pedig 368? Melyik ez a fém?


5.

Egy vegyület 43,4 tömeg% nátriumot, 11,3 tömeg% szenet és 45,3 tömeg% oxigént tartalmaz.

Mi a vegyület tapasztalati képlete?


2021. jan. 12. 12:07
 1/1 anonim ***** válasza:

4.

A fém-oxid (O2-)-ból és (Mez+)-ból áll. A feladat megadta, hogy a vegyület 40% O-t tartalmaz, a maradék 60% az Me. Ennek a fém-oxidnak az általános képlete Me2Oz.

M(Me2Oz)=2x+16z

(2x+16z)0,4=16z

0,8x+6,4z=16z

0,8x=9,6z

x=12z


Ha z=1 akkor x=12 ennyi ezek az adatok egy fémre se igazak

Ha z=2 akkor ×=24 ez igaz a magnéziumra, viszont nem jó, mert a feladat azt is megadta, hogy ennek a fémnek a bromidjäak relatív molekulatömege 368. Általános képletr ennek a vegyületnek MeBrz, viszont ha a magnéziumot írjuk az Me helyére, akkor nem jön ki a 368, mert 24+2*80=184

Ha z=3 akkor x= 36 ez egyik fémre se igaz

Ha z=4 akkor x=48 Ezek az adatok érvényesek a titánunra, ő lesz a fém, amit keresünk. Ha kiszámolod a bromidjának relatív molekulatömegét, akkor is jó, mert 48+4×80=368


5.

Az adatok alapján megállapíthatjuk, hogy 100g vegyületben 43,4g Na, 11.3g C, 45,3g O van.

n(Na):n(C):n(O)=m(Na)/M(Na):m(C/M(C):m(O)/M(O)=1,9:0,9:2,8=2:1:3

Ez alapján megállapíthatjuk, hogy a vegyület a nátrium-karbonát, Na2CO3


Ha valami nem világos, kérdezz nyugodtan.

2021. jan. 12. 13:46