Hogyan kell megoldani ezeket a feladatokat?


(a) Határozza meg ̇úgy az x eleme R számot, hogy az a = (1; 2; 1), b =

(3; 0; 4), c = (0; 3; x) vektorok (R^3,+,R) vektortérnek egy bázisát alkossák.

(b) írja fel a v = (0; 3; 2) vektort az x = 1 -re kapott bázisban.



2021. jan. 12. 09:19
 1/2 anonim ***** válasza:
2021. jan. 12. 09:55
 2/2 anonim ***** válasza:

a) Akkor alkotnak bázist, hogyha a három vektor lineárisan független, vagyis bárhogyan megválasztva az s;t skalárt, az


a = s*b + t*c


vektoregyenletnek soha nem lesz megoldása (a bal oldalra nyugodtan írható lett volna akár a b, akár a c vektor is).


Hogy ezt ne kelljen végigszenvednünk, van egy másik megoldás is; tudjuk, hogy ha lineárisan függő vektorokat mátrixba rendezünk, akkor (és csak akkor) a mátrix determinánsa 0. Ennek megfelelően rendezzük őket mátrixba (mindegy, hogy soronként vagy oszloponként írjuk fel őket, vagy hogy milyen sorrendben, a determinánst nem befolyásolja);


[1 2 1]

[3 0 4]

[0 3 x]


Ennek a determinánsát a Sarrus-szabály alapján tudjuk számolni;


1*0*x + 2*4*0 + 1*3*3 - 1*4*3 - 2*3*x - 1*0*0 = -3 - 6x


Ha ez 0, akkor függőek a vektorok, egyébként nem. Tehát oldjuk meg a


-3-6x=0 egyenletet, melynek megoldása x=1/2. Tehát ha x helyére az 1/2 számot írjuk, akkor lineárisan függőek a vektorok, így NEM alkotnak bázist, minden más esetben igen.


b) Ennél a feladatnál azt kell használnunk, amit az előbb nem használtunk, viszont most fontos, hogy a v vektor balra kerüljön, és mindhárom vektort fel kell használnunk, tehát olyan s;t;u skalárokat keresünk, hogy a


v = s*a + t*b + u*c


vektoregyenlet teljesüljön. Írjuk be a vektorat koordinátaalakban:


(0 ; 3 ; 2) = s*(1 ; 2 ; 1) + t*(3 ; 0 ; 4) + u*(0 ; 3 ; 1), elvégezzük a szorzásokat:


(0 ; 3 ; 2) = (s ; 2s ; s) + (3t ; 0 ; 4t) + (0 ; 3u ; u), majd összeadunk:


(0 ; 3 ; 2) = (s+3t ; 2s+3u ; s+4t+u)


Két vektor akkor és csak akkor egyenlő, hogyha koordinátáik megegyeznek, tehát:


0 = s + 3t

3 = 2s + 3u

2 = s + 4t + u


Ezzel egy háromismeretlenes egyenletrendszer kaptunk, amit könnyedén meg lehet oldani. El lehet szórakozni a Gauss-eliminációval is, de mivel az első egyenlet kétszeresen hiányos, ezért abból könnyen le tudjuk bontogatni az egyenletrendszert; kivonunk 3t-t, így s=-3t megoldást kapjuk, amit be tudunk írni s helyére a másik két egyenletben:


3 = 2*(-3t) + 3u

2 = -3t + 4t + u, összevonás után


3 = -6t + 3u

2 = t + u, ez pedig egy mezei kétismeretlenes lineáris egyenletrendszer, amit könnyen meg lehet oldani. Szorozzuk a második egyenletet 3-mal:


6 = 3t + 3u, majd kivonva egymásból a két egyenletet:


3 = 9t, erre 1/3=t adódik. Behelyettesítve a harmadikba:


2 = 1/3 + u, tehát 5/3 = u, végül pedig s=-3*(1/3)=-1, tehát


v = -1*a + (1/3)*b + (5/3)*c


Az ellenőrzést rád hagyom.

2021. jan. 12. 10:14