Komplex egyenlet megoldását valaki?

(z^4+16)((3√(z)-1)=0

2021. jan. 9. 20:49
 1/5 anonim ***** válasza:

z=1/9


Ha az extra zárójelet töröljük.

2021. jan. 9. 20:56
 2/5 anonim ***** válasza:
2021. jan. 9. 20:58
 3/5 A kérdező kommentje:
Ez úgy jött ki, hogy mindkét zárójeles kifejezést felírta trigonometrikus alakba?
2021. jan. 9. 20:59
 4/5 anonim ***** válasza:
Úgy is lehet.
2021. jan. 9. 21:00
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ennél nem muszáj trigonometrikus alakban felírni, algebrailag is kijön;


szorzat értéke csak akkor lehet 0, hogyha valamelyik tényező 0, így


vagy 3*gyök(x)-1 = 0, tehát x=1/9

vagy x^4+16 = 0, kivonunk 16-ot:

x^4 = -16, gyököt vonunk:

x^2 = +-4i, majd újra gyököt vonunk:

x = +-gyök(+-4i) = +-2*gyök(+-i)


Így elég csak a gyök(i) és gyök(-i) értékét meghatározni.


Tudjuk, hogy kompex szám gyöke komplex, vagyis a megoldást a+bi alakban keressük, ahol a;b valós, tehát:


a+bi = gyök(i), négyzetre emelünk:

a^2+2abi-b^2 = i, kicsit átrendezzük:

a^2-b^2 + 2abi = i

Két komplex szám akkor és csak akkor egyenlő, hogyha valós és képzetes részeik megegyeznek, tehát:

a^2-b^2 = 0

2ab = 1, a második egyenletből b=1/(2a)


Behelyettesítés előtt érdemes a bal oldalon szorzattá alakítani:


(a+b)*(a-b)=0, és most behelyettesítünk:


(a+1/(2a))*(a-1/(2a)) = 0, szorzat értéke akkor 0, hogyha ... :


a+1/(2a)=0, szorzunk:

2a^2+1=0, erre nincs valós megoldás


a-1/(2a)=0, szotunk:

2a^2-1=0, ennek megoldása a = +-1/gyök(2) = +-gyök(2)/2, ebből pedig b=+-gyök(2)/2, tehát a két szám: gyök(2)/2+gyök(2)*i/2 és -gyök(2)/2-gyök(2)*i/2, ezek +-2-szerese z két lehetséges értéke.


Ugyanezt meg kell csinálni a gyök(-i)-vel is. Ugyanazok a lépések, csak más fog kijönni.

2021. jan. 9. 21:16