Itt egy kis segitseget szeretnek kerni!!???????????


Ezek között a jelek közötti értek az egész értéket jelenti: [ ]


[(5+6x)/8]=(15x-7)/5


Tehát ha (5+6x)/8=14,677 akkor ez 14 lesz.


Nah tehát a bal oldal mindig egész szám lesz.

A jobb oldal ekkor ugyanannyinak kell hogy legyen.


Én úgy álltam neki hogy a jobb oldal legyen osztható 5-el hiszen ekkor lesz egész szám.


De amit meghataroztam így X értéket az nem jó a bal oldalra.


Hogyan gondolkodjak, mi lenne a gondolatmenete ennek a feladatnak.


2020. dec. 13. 17:55
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Itt van a grafikus megoldás:

[link]

Ennek alapján gondold át, hogy az egyes függvények milyen értékeket vesznek fel az egyes tartományokon! Innen megállapíthatod a megoldáshalmazt, ami szerintem:

{1}U[2; végtelen)

2020. dec. 14. 10:42
 12/19 anonim ***** válasza:

Igen, azt elnéztem; 1<x<2-re a bal oldal értéke 1, és nem 0.


De a lényeg; egyenletmegoldás előtt mindig érdemes gondolkodni, mielőtt nekiesnénk.

2020. dec. 14. 12:11
 13/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és a geogebra függvény is.


[link]


Gondoltam leellenőrzöm a megoldást a 452-es feladatban.


A megoldó kulcs az az [ -1; -0,5[ U (1).


Nah most én ezt nem értem, egy matek könyvben hogy lehet ilyent hibázni?


-1 nem lehet, mivel a jobb oldal mindig pozitív, de -1 esetén a bal oldal negatív lenne.

2020. dec. 16. 17:19
 14/19 anonim ***** válasza:

Mondom, már az értelmezési tartományt is rosszul adták meg, így ilyenen ne csodálkozzunk...

Melyik könyv, egyébként?

2020. dec. 16. 17:23
 15/19 A kérdező kommentje:

Illetve van másik ketto bonyolultabb feladat is.


Link :


[link]


454-es.


Ha egy valós számból kivonjuk a szám egész értéket akkor nullát vagy nagyobb értéket kapunk, de kisebbet mint 1.


Negatív irányba nézve pedig nagyobb -1; és kisebb egyenlő nullát kapunk.


Tehát mindenféleképpen a jobb oldal nagyobb ]-1; 1[.


De nem tudom hogy egész értékes kifejezéssel tudok e szorozni, vagy más műveletet csinálni?


Illetve a 455-ös feladat ennel talán nehezebb.


Amúgy a könyv címe:


Matematika feladatgyujtemeny 1.

Egy sárga színű könyv.

2020. dec. 16. 17:56
 16/19 anonim ***** válasza:
Rosszat linkeltél.
2020. dec. 16. 18:31
 17/19 A kérdező kommentje:

Bocsánat. Itt a link:


[link]


Elnézést.

2020. dec. 16. 20:17
 18/19 anonim ***** válasza:

A 454-nél kellene tudni, hogy az a paraméter értékei mik lehetnek. Ha ábrázolod a bal és a jobb oldalt függvényként, akkor a jobb oldalra ezt a függvényt kapod (amit egyébként törtrészfüggvénynek hívnak):


[link]


A bal oldal egy mezei lineáris függvény, ami a koordináta-rendszer origóján megy át, meredeksége 1/a. Látható, hogy ahogy a értékét változtatjuk, úgy változnak a megoldások és a megoldásszámok. Ezt általánosítani nagyon nehéz tetszőleges a paraméter mellett.


A 455-nél könnyű dolgunk van. A jobb oldal mindenképp egész, így a bal oldalnak is egésznek kell lennie, ez pedig csak akkor lehet egész, hogyha x egész, így a feladat értelmezési tartománya az egész számok halmaza.


A feladatot aszerint fogjuk vizsgálni, hogy x milyen maradékot ad 6-tal osztva;


1) x=6k alakú, ahol k egész, vagyis 6-tal osztható, ekkor


6k-1 = [6k/2] + [6k/3] + [6k/6], elvégezzük a műveleteket:


6k-1 = [3k] + [2k] + [k], újra elvégezzük a műveleteket:


6k-1 = 3k + 2k + k, összevonunk:


6k-1 = 6k, kivonunk 6k-t:


-1=0, ami nem igaz így a feladatnak nincs megoldása.


2) x=6k+1 alakú, vagyis x 6-tal osztva 1 maradékot ad, ekkor


6k+1-1 = [(6k+1)/2] + [(6k+1)/3] + [(6k+1)/6], elvégezzük az osztásokat:


6k = [3k + 1/2] + [2k + 1/3] + [k + 1/6], elvégezzük a műveleteket:


6k = 3k + 2k + k, összevonás:

6k = 6k, ez pedig azonosság, tehát x=(6-tal osztva 1 maradékot adó egész számok) megoldások lesznek.


3) x=6k+2 alakú, vagyis x 6-tal osztva 2 maradékot ad, ekkor:


6k+2-1 = [(6k+2)/2] + [(6k+2)/3] + [(6k+2)/6], elvégezzük az osztásokat:


6k+1 = [3k+1] + [2k + 2/3] + [k + 2/6], elvégezzük a műveleteket:


6k+1 = 3k+1 + 2k + k, vagyis

6k+1 = 6k+1, ami szintén azonosság.


4) x=6k+3 alakú, tehát


6k+3-1 = [(6k+3)/2] + [(6k+3)/3] + [(6k+3)/6], osztások után:


6k+2 = [3k+1 + 1/2] + [2k+1] + [k + 3/6], vagyis


6k+2 = 3k+1 + 2k+1 + k, itt is azonosság van.


5) x=6k+4, tehát


6k+4-1 = [(6k+4)/2] + [(6k+4)/3] + [(6k+4)/6], osztás után


6k+3 = [3k+2] + [2k+1 + 1/3] + [k + 4/6], aztán


6k+3 = 3k+2 + 2k+1 + k, ez is azonosság.


6) x=6k+5, vagyis


6k+5-1 = [(6k+5)/2] + [(6k+5)/3] + [(6k+5)/6], osztás után


6k+4 = [3k+2 + 1/2] + [2k+1 + 2/3] + [k + 5/6], aztán


6k+4 = 3k+2 + 2k+1 + k, erre pedig


1 = 0 adódik, ami nem igaz.


Tehát azt mondhatjuk, hogy az egyenlet megoldáshalmaza azon x egész számok, melyek 6-tal osztva 1,2,3, vagy 4 maradékot adnak.

2020. dec. 16. 22:28
 19/19 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszi a hosszú és lényeges, tartalmas választ.

Koszonom

2020. dec. 17. 22:20
1 2