Tudnátok segíteni ebben a feladatban? Markov-láncok:


Markov-láncok:


Egy felmérés során a társadalmi mobilitást vizsgálták a generációk között.

E szerint a felső osztálybeliek gyerekeinek 65 %-a lesz felső osztálybeli, 28 %-a közép, 7 %-a alsó osztálybeli

lesz.

A középosztálybeliek 15 %-a kapaszkodik fel a felső osztályba, 67 % középosztálybeli

marad, 18 % alsó osztályba csúszik.

Az alsó osztálybeliek 12 %-a felső osztályba kerül, 36 %-a

középosztálybeli, 52 %-a alsó osztálybeli lesz.


(a) Rajzold fel az állapotok közötti átmenetek diagramját! Írd fel az átmenetmátrixot!


(b) A felső osztálybeliek unokáinak hány százaléka lesz alsó osztálybeli?


(c) A jelenlegi generáció 15 %-a felső osztálybeli, 55 %-a középosztálybeli, 30 % alsó osztálybeli.

Mi lesz az osztályok eloszlása a következő generációban (azaz a mostani generáció gyerekei

között)? A jelenlegi generáció unokáinak hány százaléka lesz középosztálybeli?


(d) Keresd meg az egyensúlyi eloszlást! Azaz a jelenlegi generációnak hogyan kellene megoszlania osztályok szerint ahhoz, hogy ez az eloszlás a következő generációk során ne változzon?


Előre is köszönöm!



#matematika #Markov-láncok
2020. dec. 10. 12:21
 1/4 anonim ***** válasza:
Kicsit gondolkodj, és felejtsd el, hogy éppen Markov-láncokról van szó. Maguk a feladatok simán megoldhatóak középiskolás tudással, ha tudod az átmenetmátrix meg az egyensúlyi eloszlás definícióját. Ha meg a definíciókat nem tudod, akkor nyisd ki a jegyzetet, és olvasd el. Ha nem érted, akkor kérdezd meg konkrétan azokat. Ne mással végeztess százalékszámítást, ha egyetemen tanulsz matekot.
2020. dec. 10. 12:36
 2/4 anonim ***** válasza:
b) 0,07*0,52+0,28*0,18+0,65,*0,07=0,1323 =>13,23%
2020. dec. 10. 13:49
 3/4 anonim ***** válasza:

Itt van a megoldások egy része:

[link]

2020. dec. 10. 14:19
 4/4 anonim ***** válasza:

a,

Átmenetmátrix:

0,65 0,28 0,07

0,15 0,67 0,18

0,12 0,36 0,52


c,

jelenleg: v=(0,15 0,55 0,3)

gyerekek: v*M=(0,65*0,15+0,15*0,55+0,12*0,3 0,28*0.15+0,67*0,55+0,36*0,3 0,07*0,15+0,18*0,55+0,52*0,3)= (0,216 0,5185 0,2655)


unokák: gyerekek eloszlásául kapott eredmény*M= ..., ami végül (0,25 0,5 0,246)


d, Túl hosszú, eredményül: (0,286 0,488 0,226)

2020. dec. 11. 12:49